Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Co dalej z Kompanią Węglową?

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
17-11-2015 06:46
Co dalej z Kompanią Węglową?
Fot. PTWP (Michał Oleksy)

Zadłużona na przeszło 4 mld zł Kompania Węglowa jest w centrum zainteresowania środowiska górniczego. Przedstawiciele branży zastanawiają się, co się stanie z KW. Na razie wiadomo, że może być gorąco, jeśli nie będzie ona miała środków na wypłatę Barbórki dla górników.

Związkowcy z Kompanii Węglowej rozmawiali z zarządem spółki 5 listopada 2015 roku. Po tym spotkaniu strona związkowa w wystosowanym oświadczeniu zaznaczyła, że zarząd Kompanii Węglowej poinformował ją, że posiada środki finansowe tylko na dwie wypłaty.
Natomiast nie posiada środków na pozostałe wynagrodzenia do końca pierwszego kwartału 2016 roku, które były „gwarantowane przez rząd”.

- W związku z informacją przekazaną przez prezesa Krzysztofa Sędzikowskiego o toczących się podobno rozmowach na szczeblu Ministerstwa Skarbu, które mają dopiąć finasowanie Kompanii Węglowej do końca pierwszego kwartału 2016 roku, związki zawodowe działające w Kompanii Węglowej żądają do dnia 17 listopada 2015 roku czyli daty kolejnego spotkania z zarządem gwarancji wypłacenia wszystkich świadczeń pracowniczych zgodnie z Porozumieniem z dnia 17 stycznia 2015 roku. Po spotkaniu w dniu 17 listopada w kopalniach i zakładach Kompanii Węglowej SA odbędą się masówki informacyjne dla załóg. W przypadku braku uzyskania gwarancji zostaną przedstawione dalsze działania protestacyjno-strajkowe - zaznaczyli związkowcy w oświadczeniu wystosowanym 6 listopada.

Na świecie wyhamowały górnicze inwestycje. Dekoniunktura w branży daje się we znaki firmom w Polsce, ale także za granicą. Niskie ceny surowca wpędzają tarapaty producentów surowca.

- W Polsce niestabilność branży dodatkowo potęgowana jest komplikacjami i opóźnieniami w procesie tworzenia tzw. Nowej Kompanii Węglowej - mówił przed dwoma miesiącami w wywiadzie dla portalu wnp.pl Mirosław Bendzera, prezes Famuru. - Całe spektrum problemów branży znajduje odzwierciedlenie w restrykcyjnym podejściu inwestorów zarówno do skali, jak i zakresu finansowania większości projektów dedykowanych polskiemu górnictwu, czego skutkiem jest między innymi pogarszająca się sytuacja wielu firm otoczenia okołogórniczego.

Ogólna niepewna sytuacja ekonomiczno-prawna kopalni należących do Kompanii Węglowej SA może przełożyć się na wyniki osiągane przez producentów maszyn i urządzeń górniczych. W przypadku, gdy prowadzone obecnie i planowane w przyszłości procesy restrukturyzacyjne w Kompanii Węglowej SA nie osiągną zamierzonych efektów, możliwy jest spadek wolumenu transakcji pomiędzy firmami okołogórniczymi a tzw. Nową Kompanią Węglową czy SRK w stosunku do obecnego wolumenu z KW. W przypadku braku sukcesu planowanej restrukturyzacji można się spodziewać dalszego negatywnego wpływu standingu spółek węglowych na całą branżę zaplecza górniczego - podkreślił wówczas Mirosław Bendzera.

KOMENTARZE (52)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP