Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ciężko w górnictwie, jak po grudzie

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
13-05-2013 05:34
Ciężko w górnictwie, jak po grudzie
fot. PTWP

Mniejsze zwały węgla wynikają ze spadku wydobycia i większego eksportu w pierwszym kwartale 2013. Sprzedaż w kraju obniżyła się w pierwszym kwartale 2013 roku o prawie 3 proc.

W pierwszych trzech miesiącach br. zdołano wydobyć 19,3 mln ton węgla (o 3,2 proc. mniej niż przed rokiem). Jak wskazuje Agencja Rozwoju Przemysłu, sprzedano 18,8 mln ton surowca, a zatem o 4,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2012 roku. Ok. 500 tys. ton węgla poszło na zwały.
W końcu marca na przykopalnianych zwałach było ok. 8,6 mln ton węgla, podczas gdy w końcu lutego było to przeszło 9 mln ton.
W pierwszym kwartale br. sprzedaż węgla na rodzimym rynku spadła o prawie 3 proc. i osiągnęła poziom ok. 16 mln ton.
Energetyka nabyła ok. 1 mln to węgla mniej niż przed rokiem.

Więcej węgla zdołano sprzedać do koksowni, a także odbiorców indywidualnych i komunalnych. Na rynek węgla w świecie rzutuje nie tylko spowolnienie gospodarki chińskiej. W USA, ze względu na wydobycie gazu łupkowego, odchodzi się od węgla. I eksport węgla z USA do Europy przekłada się na poziom cen surowca na rynku europejskim. Spadek tych cen uderza w standing polskich producentów.

W Polsce, w większości kopalń, dyspozycyjność sprzętu na dobę jest poniżej dziesięciu godzin, a wydobycie ma miejsce przez pięć dni w tygodniu. Widać więc, że dobrze nie jest.

W pierwszym kwartale br. 2,8 mln ton węgla trafiło na eksport. W analogicznym czasie przed rokiem wyeksportowano 1,5 mln ton węgla. Doszło więc do wzrostu eksportu o przeszło 86 proc.

Trzy czwarte surowca kopalnie sprzedały poza granice Polski za pośrednictwem szykującego się do debiutu giełdowego Węglokoksu. Sama Kompania Węglowa chce w tym roku wyeksportować ok. 9 mln ton węgla.

Średnia cena węgla ogółem wyniosła w pierwszym kwartale 2013 roku 305 zł za tonę. Oznacza to spadek o ok. 13,4 proc. w porównaniu do cen z pierwszego kwartału 2012 roku.

Grupa Kapitałowa Lubelskiego Węgla Bogdanka miała się w pierwszym kwartale br. całkiem nieźle i wypracowała zysk netto w wysokości 69,9 mln zł. Wyniki spółki są zgodne z założeniami.

Osiągnięte w pierwszym kwartale 2013 roku wydobycie na poziomie 2,03 mln ton, czyli na poziomie porównywalnym do osiągniętego rok wcześniej, również było zgodne z założeniami spółki.

- Rok 2013 rozpoczęliśmy zgodnie z założeniami, uzyskując w pierwszych trzech miesiącach planowane poziomy wydobycia i satysfakcjonujące poziomy uzysku - zaznacza Zbigniew Stopa, prezes zarządu LW Bogdanka.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP