PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Chiny trzęsą węglowym rynkiem

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
08-03-2012 12:11
Chiny trzęsą węglowym rynkiem
fot. PTWP (Andrzej Wawok)

W dużej mierze od tego, ile chińska gospodarka będzie produkować i zużywać węgla, zależeć będą ceny tego surowca na międzynarodowych rynkach. Wszyscy producenci węgla, w tym Polska, z uwagą spoglądają na rozwój chińskiego górnictwa.

Węgiel jest drugim najważniejszym źródłem energii pierwotnej po ropie naftowej.
W czasie ostatniej dekady zużycie węgla kamiennego wzrosło o przeszło 70 proc. - z 3,7 mld ton w 2000 roku do 6,3 mld ton w 2010 roku.

- Obserwujemy bardzo wyraźny wzrost wydobycia węgla, a tym samym wzrost jego konsumpcji - mówi Jerzy Podsiadło, prezes zarządu Węglokoksu. - To przeczy tezom, że zbliża się koniec węgla, jako paliwa. Nie widać na horyzoncie możliwości odejścia od węgla jako nośnika energii elektrycznej.

Na wzrost zużycia węgla mają głównie wpływ Chiny oraz Indie. To węglowe lokomotywy. Węgiel w Chinach jest teraz droższy niż w USA i Europie. A Chiny są drugim importerem węgla w świecie po Japonii.

RPA eksportuje obecnie węgiel głównie do krajów Azji, gdzie jest ssanie na to paliwo. Ponadto Chiny i Indie importują coraz więcej węgla koksowego potrzebnego do produkcji stali.

Międzynarodowy handel węglem kontynuuje swój wzrost. Natomiast większość węgla będzie głównie spalana w krajach, w których jest on wydobywany.
Patrząc na rynek globalny, trzeba odnotować, że w USA w toku jest rewolucja energetyczna - chodzi o wydobycie gazu łupkowego. W USA gaz ziemny jest teraz tańszy niż węgiel w Chinach.

Globalne prognozy dla rynku węgla naznaczone są wielką niepewnością. Na średniookresowe prognozy dla węgla wpływ będzie mieć między innymi tempo wzrostu gospodarczego w Chinach, ale także zmiany podażowe, związane choćby z takimi zdarzeniami, jak powodzie w Australii.

Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje wzrost popytu na węgiel w 2016 roku do poziomu ok. 600 tysięcy ton dziennie.

Popyt na energię elektryczną jest związany ze wzrostem gospodarczym. Światowa recesja ekonomiczna z 2009 roku uderzyła w produkcję przemysłową i w produkcję energii na całym świecie, co doprowadziło do stagnacji globalnego zużycia węgla. W mionionej dekadzie stało się tak pierwszy raz.

Mimo to wzrost popytu na węgiel w krajach rozwijających się i znaczenie tego surowca na rynkach wschodzących było wyraźne. Będąc w połowie drogi wychodzenia z kryzysu, stopień niepewności w kierunku rozwoju gospodarczego do roku 2016 jest ogromny. Stąd prognozy popytu na węgiel są obarczone znacznym stopniem niepewności.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP