Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ceny węgla - rok 2013 może być kluczowy

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
06-02-2013 10:14
Ceny węgla - rok 2013 może być kluczowy
Fot. Archiwum

Zwały węgla są utrudnieniem w prowadzeniu negocjacji cenowych z energetyką. Dalszy spadek cen węgla byłby dla kopalń wielkim problemem.

W Lubelskim Węglu Bogdanka o cenach węgla mówi się ze spokojem.
- Biorąc pod uwagę całość zakontraktowanego wolumenu, to uśrednione nasze ceny pozostały na niezmienionym poziomie - zaznacza w rozmowie z portalem wnp.pl Zbigniew Stopa, prezes zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka. - Rok 2013 będzie kluczowy. Gdyby bowiem na rynku doszło do dalszych spadków cen węgla, to Bogdanka sobie z tym poradzi, jednak sytuacja dla całej branży mogłaby być bardzo trudna. Liczę, że ceny nie będą dalej spadać i że raczej nastąpi odbicie na rynku węgla - podsumowuje Zbigniew Stopa.

- Ja tam we wzrost cen węgla w tym roku nie wierzę - podkreśla w rozmowie z portalem wnp.pl Jan Chojnacki, prezes Siltechu. - Obniżyliśmy ceny węgla o około 10 proc. w stosunku do roku 2012. Sytuacja na rynku jest taka, jaka jest. Trzeba stale pilnować kosztów i ograniczać je.

Energetyka naciska mocno na górnictwo, domagając się znacznych obniżek cen węgla. Jak się na to zapatrują producenci surowca?

- Ceny energii elektrycznej w umowach długoterminowych nie spadły - mówi prezes Stopa. - Nie jest tak, że energetyka ma niskie ceny energii. W kontraktach spotowych, na wolnym rynku te ceny uległy obniżeniu, jednak to nie są podstawy, by żądać dużych obniżek cen węgla.

Zwały węgla utrudniają prowadzenie negocjacji cenowych. Lubelski Węgiel Bogdanka nie ma węgla na zwałach.

Natomiast pokaźne zwały są na Górnym Śląsku. Kompania Węglowa ma na zwałach ok. 5 mln ton węgla i stara się ten węgiel sprzedać.

- Obecnie elektroenergetyka negocjuje ceny zakupu w kontraktach krótkoterminowych na poziomie około 20 proc. niższym niż w roku ubiegłym - mówi portalowi wnp.pl Adam Gorszanów, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla. - A sprzedawcy węgla opałowego stoją przed poważnym problemem przeceny niesprzedanego węgla kamiennego, który pozostał w ich dyspozycji, a był nabyty po wysokich ubiegłorocznych cenach.

Sprzedawcy wskazują, że należy przeprowadzić akcję promocyjną polskiego węgla. Producenci przychylają się do tych opinii.

- Warto przeprowadzić taką akcję - mówi Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes zarządu Kompanii Węglowej. - Dobrze, by węgiel oferowany na rynku, jako paliwo z danej kopalni, rzeczywiście nim był. Bywa bowiem, że węgiel z importu jest sprzedawany jako węgiel z polskich kopalń. A często nie dorównuje on jakością węglowi oferowanemu przez nas. Akcję więc warto zorganizować.

Można liczyć, że w tę akcję zaangażują się wraz ze sprzedawcami węgla Kompania Węglowa i Katowicki Holding Węglowy. Będą chcieli dotrzeć z informacjami do użytkowników węgla.

Wskazując na to, że węgiel z kopalń głębinowych jest surowcem o najwyższej jakości, przewyższającym surowiec importowany i wydobywany w kopalniach odkrywkowych.

Jerzy Dudała

NA GIEŁDZIE

BOGDANKA [LWB]

kurs:

65.60 PLN -0.30 (-0.46%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP