Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ceny węgla koksowego spadają, wzrost cen będzie za rok?

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
03-03-2015 06:04
Ceny węgla koksowego spadają, wzrost cen będzie za rok?
fot. Andrzej Wawok

Nie sprawdziły się prognozy analityków, z których duża część spodziewała się, że odbicie cen węgla koksowego nastąpi już w 2015 r. Obecnie wydaje się, że takiego wzrostu można się będzie spodziewać dopiero w 2016 r. - mówi Urszula Ozga-Blaschke z Zakładu Ekonomiki i Badań Rynku Paliwowo-Energetycznego Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN.

- Prognozy krótkoterminowe dla rynku węgli metalurgicznych nie są optymistyczne. Utrzymująca się nadpodaż oraz spowolnienie popytu na węgiel koksowy są kluczowymi czynnikami spadku cen tego surowca w handlu międzynarodowym - mówi Urszula Ozga-Blaschke z Zakładu Ekonomiki i Badań Rynku Paliwowo-Energetycznego Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN.
W styczniu br. Goldman Sachs ponownie zrewidował w dół prognozę cen węgla koksowego, wg której ceny w roku 2015 mają oscylować wokół 116 dolarów za tonę, a w latach 2016-2017 osiągnąć poziom 125 i 130 dolarów.

- Podobne prognozy przedstawiają inne instytucje, większość zakłada, że w roku 2015 średnia cena będzie na niższym poziomie w porównaniu z rokiem 2014 w którym wyniosła 125 dolarów za tonę – dodaje Urszula Ozga-Blaschke.

Jak podkreśla, decydujący wpływ na światowy rynek węgla koksowego mają Chiny, które są jego największym producentem i importerem. Obecnie chińska gospodarka rozwija się w wolniejszym tempie niż kilka lat temu, a przy tym Chiny prowadzą politykę ograniczania importu węgla i ochrony krajowych producentów. Na sytuację na rynku węgla wpływa to, co się dzieje w branży hutniczej, tempo wzrostu światowej produkcji stali spadło a Chiny zanotowały w roku ubiegłym zaledwie 1 proc. wzrost. Ponadto, Chiny coraz głośniej mówią o ograniczeniu degradacji środowiska naturalnego i potrzebie redukcji emisji CO2, ta polityka z pewnością przełoży się na mniejsze zużycie węgla.

Według wstępnych statystyk import węgla koksowego przez Chiny w roku ubiegłym obniżył się o ponad 17 proc..

Urszula Ozga-Blaschke wskazuje, że drugim krajem mającym bardzo duży wpływ na światowy rynek węgla koksującego jest Australia, która jest jego największym eksporterem.

- W roku 2014 Australia znacząco zwiększyła produkcję i eksport węgla metalurgicznego (ze 170 do 184 mln ton) a plany do roku 2019 zakładają wzrost wydobycia o ok. 1,2 proc. rocznie. Największy eksporter węgli koksowych australijski koncern BHP zwiększył podaż o ponad 21 proc. do prawie 82 mln ton.

KOMENTARZE (16)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP