XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ceny węgla ciągną w górę

Ceny węgla ciągną w górę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Od maja 2007 r. tona węgla na światowym rynku zdrożała aż o 300 proc. Pod koniec tego roku może kosztować nawet 250 dol. A polskie górnictwo nie korzysta z globalnej koniunktury

Jeszcze trzy miesiące temu szokiem dla rynku była cena 158 dolarów za tonę. Tyle kosztował węgiel w światowym centrum handlu tym surowcem, portach Amsterdam – Rotterdam – Antwerpia. Od tego czasu tona zdrożała o 50 dolarów. A w stosunku do maja roku ubiegłego – o 300 proc. Nie zdziwi więc, jeśli na koniec roku tona dojdzie do 240 – 250 dolarów - czytamy w "Rzeczpospolitej".

– Wszystko zależy od tego, jak będą się kształtować ceny ropy. Prognozy mówią o spadkach, ale 220 dolarów za tonę węgla będzie normą – uważa Leon Kurczabiński, specjalista ds. rynków węglowych Katowickiego Holdingu Węglowego.

W 2006 r. tona węgla kosztowała tylko 45 dolarów. Na początku tego roku np. Citigroup i AG USB prognozowały, że tona surowca bez opłaty frachtowej i ubezpieczenia utrzyma się na poziomie 100 dolarów (a koksującego maksymalnie 200 dolarów). Tyle że strategie energetyczne sprzed kilku lat zakładały, że ropa 150 dolarów osiągnie ok. 2030 r. – tymczasem w tym roku na chwilę przekroczyła 146 dolarów.

Ceny innych paliw są ważnym kontekstem, jednak w przypadku węgla mamy do czynienia także ze spadającym wydobyciem. Nawet największa węglowa potęga, Chiny, zapowiedziała przed igrzyskami import węgla, bo zapasy elektrowni starczają tam teraz na 10 – 14 dni (w Polsce na 30) - pisze "Rzeczpospolita".

Także stojąca węglem Polska kupi w tym roku za granicą nawet 10 mln ton tego surowca. Powodem jest właśnie spadające wydobycie. W pierwszym półroczu było ono mniejsze o 7 proc. w porównaniu z 2007 r. 30 polskich kopalni wydobyło ok. 43 mln ton surowca. Sama energetyka zużywa tyle w ciągu roku.

Duzi odbiorcy polskich kopalni na razie mogą jednak spać spokojnie. – Dopiero po wakacjach będziemy rozmawiać o cenach na 2009 r. Już zawartych kontraktów nie zmieniamy – mówi "Rzeczpospolitej" Mirosław Kugiel, prezes Kompanii Węglowej, największej spółki górniczej w Europie. Przyznaje jednak, że dodatkowe dostawy są droższe. Większe będą także przyszłoroczne ceny dla energetyki.

A jak sytuacja będzie wyglądała za kilka lat? Niektórzy eksperci żartowali, że by poznać długoterminowe prognozy cen węgla, trzeba pójść do wróżki. – Mają być udostępniane złoża w Azji, m.in. w Mongolii i w Afryce, ale na efekty trzeba poczekać – mówi dr inż. Urszula Ozga-Blaschke z zakładu ekonomiki PAN.

W Polsce jest podobnie. Efekt otwarcia nowych rodzimych złóż (np. pola Stefanów kopalni Bogdanka czy Bzie-Dębina i Pawłowice w Jastrzębskiej Spółce Węglowej) odczujemy najwcześniej za dziewięć – dziesięć lat.

– To efekt wieloletnich zaniedbań. Mieliśmy za dużo węgla, nie myślano o eksporcie, zakłady zamykano, a o inwestycjach w nowe nikt nie chciał słyszeć – tłumaczy prof. Wiesław Blaschke z PAN. Po roku 1989 w Polsce otwarto tylko jedną kopalnię – Budryk, a zamknięto ponad 40.

Polskie spółki węglowe mają ambitne plany rozwoju, jednak górnictwo musi schodzić coraz głębiej, warunki są coraz cięższe, więc i koszty rosną. A górnicy chcą coraz wyższych płac.

– Dlatego ceny niższe na pewno nie będą – przekonuje dr Ozga-Blaschke. – Konkrety? Żaden duży bank czy broker nie przewidział, że Mittal zgodzi się zapłacić w kontrakcie za najdroższy węgiel koksujący 305 dolarów za tonę. A tak się stało. Dlatego wszyscy są w prognozach ostrożni. Najnowsze przewidywania mówią, że w 2012 r. ceny spadną, ale używa się słowa „może”.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ceny węgla ciągną w górę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!