Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Centrum im. A. Smitha: niech rząd wykupi przywileje górnicze

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
05-07-2012 15:12
Centrum im. A. Smitha: niech rząd wykupi przywileje górnicze
fot. PTWP (Andrzej Wawok)

W raporcie „ Przyszłość polskiego węgla. Bankructwo, czy międzynarodowa konkurencja" Centrum im. A. Smitha zaproponowało, aby w celu podniesienia konkurencyjności sektora węgla kamiennego rząd wykupił przywileje górnicze stanowiące, zdaniem instytutu cześć długu publicznego ukrytego w budżetach spółek górniczych.

W raporcie „ Przyszłość polskiego węgla. Bankructwo, czy międzynarodowa konkurencja ?” Centrum im. A. Smitha wskazuje m.in. , że rynek węgla kamiennego jest obecnie międzynarodowym rynkiem konsumenta o bardzo dużej zmienności cen, a Polska to jeden z 9 największych producentów węgla na świecie ( dane za 2010 rok) i jeden z dwóch spośród tych producentów, poza USA, gdzie następuje spadek wydobycia, a zarazem poddany silnej presji importu. Raport wskazuje, że dla utrzymania konkurencyjności polskich kopalni niezwykle istotne jest to, żeby miały możliwość swobodnego kształtowania czynników wpływających na ceny węgla i podkreśla , że niestety tak nie jest.
- Strategie biznesowe polskich firm konkurujących na światowych rynkach obciążone są hipoteką przepisów pochodzących jeszcze z czasów PRL i ma to dosyć istotne znaczenie dla konkurencyjności polskiego węgla i jego przyszłości . Kopalnie odziedziczyły sztywną strukturę kosztów związanych z różnymi wypłatami typu ekwiwalenty, deputaty, dopłaty i 30 proc. płacy w górnictwie to są właśnie koszty sztywne niezwiązane z jakąkolwiek efektywnością .To powoduje, że zyski kopalni w ciągu roku są według naszych obliczeń mniejsze o 30-35 proc. w wyniku utrzymywana tych wszystkich świadczeń pochodzących z dawnego systemu – mówił Andrzej Sadowski, wiceprezydent Centrum im. A. Smitha.

Przedstawiając raport Sadowski ocenił, że kopalnie stoją przed alternatywą - albo będzie likwidacja tego systemu, który generuje te sztywne koszty albo kopalnie nie poprawią swojej efektywności , co jest z kolei warunkiem ich przetrwania na międzynarodowym rynku, który dla naszych kopalni „coraz mniej łaskawy”. Podkreślał, że to m.in. od otoczenia prawnego zależy czy deklarowane inwestycje w budowę nowych kopalni ruszą, czy nie.

- Stawiamy dosyć radykalną, ale bardzo istotną tezę, że polski rząd ukrył część długu publicznego w polskich kopalniach. W budżetach polskich kopalni są zaszyte te wszystkie koszty sztywne. Te zobowiązania, które wcześniej polski rząd finansował via budżety kopalń w czasach peerelowskich dzisiaj są elementami przerzucanymi na sprywatyzowane przedsiębiorstwa, a tak naprawdę są to elementy długu publicznego. To są elementy świadczeń, które powinny być po stronie rządu, a nie po stronie przedsiębiorstw jakimi są kopalnie – mówił Andrzej Sadowski.

KOMENTARZE (38)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP