Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego w Bytomiu (CSRG) stała się w tym roku częścią krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Dzięki temu bez dodatkowych formalności ratownicy górniczy mogą uczestniczyć w różnego rodzaju akcjach w całej Polsce.
Jak wyjaśnił w poniedziałek prezes CSRG Andrzej Chłopek, ratownicy już wcześniej uczestniczyli w akcjach innych niż górnicze - m.in. w działaniach po katastrofie hali Międzynarodowych Targów Katowickich w 2006 r. Włączenie stacji do krajowego systemu oznacza jednak udoskonalenie procedur i określenie szczegółów współpracy z innymi służbami, głównie strażą pożarną. Dzięki temu ratownicy górniczy mogą liczyć na szybką pomoc strażaków w akcjach na powierzchni.
Jednym z narzędzi CSRG, które może być wykorzystane w akcjach w ramach krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, są specjalistyczne pogotowia, wzywane - głównie do kopalń, choć nie tylko - w razie awarii, wypadków czy trudnych problemów. Kosztem ok. 6 mln zł przy bytomskiej siedzibie CSRG powstaje budynek centrum szkoleniowo-technicznego. Za ponad pół roku wprowadzą się tam właśnie specjalistyczne pogotowia.
Ratownicy zatrudnieni w pogotowiach mają umiejętności i sprzęt, pozwalające na wspieranie kopalń lub innych służb w sytuacjach, kiedy nie wystarczają ich własne środki. Np. pogotowie górniczo-techniczne wykonuje specjalistyczne prace podczas akcji po zawałach i tąpnięciach. Pogotowie przeciwpożarowe bierze udział w bezpośrednim zwalczaniu podziemnych pożarów lub izoluje zagrożone wyrobiska. Pogotowie wodne usuwa skutki wdarcia się wody do wyrobisk górniczych - także w kopalniach odkrywkowych. Pogotowie przewoźnych wyciągów ratowniczych prowadzi prace awaryjne w szybach kopalń.
Jest jeszcze pogotowie pomiarowe (do wykonywania pomiarów stanu powietrza kopalnianego i gazów pożarowych podczas akcji ratowniczych) oraz pogotowie do tzw. inertyzacji powietrza kopalnianego, czyli zapobiegania wybuchom gazów pożarowych poprzez ich neutralizację gazami obojętnymi.
W nowym budynku na parterze będą garażować specjalistyczne wozy, na piętrze znajdą się pomieszczenia dla ratowników oraz zaplecze szkoleniowe i techniczne. W tym roku CSRG wzbogaciła się o dwa nowe wozy bojowe (za ok. 2 mln zł), a w 2015 r. za ponad 4 mln zł planuje zakup nowego specjalistycznego przewoźnego wyciągu ratowniczego, używanego m.in. do akcji ratowniczych w szybach kopalń.
W CSRG pracuje ponad stu ratowników, a w całym systemie ratownictwa górniczego w kopalniach węgla kamiennego jest ich blisko 6 tys. Bytomska stacja zabezpiecza 32 czynne kopalnie węgla kamiennego, trzy kopalnie soli oraz wiele innych jednostek (wśród nich kopalnie zabytkowe czy kopalnię doświadczalną), gdzie także muszą być zastępy ratownicze.
SUBSKRYBUJ WNP.PL
NEWSLETTER
Wnp.pl: polub nas na Facebooku
Wnp.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Wnp.pl na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych
NAPISZ DO NAS