XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Cementownie i huty mamy świetne. Gorzej z górnictwem i chemią

Cementownie i huty mamy świetne. Gorzej z górnictwem i chemią
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W pełni zgadzam się z tym, że przemysł cementowy i stalowy mamy najlepszy na świecie, co dobrze widać we wszystkich wskaźnikach technologicznych. Nie dotyczy to jednak wszystkich przemysłów - stwierdził Maciej Bukowski, prezes Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych, wskazując na sektor chemiczny i górnictwo.

- Struktura produktowa polskiej chemii jest znacznie gorsza niż w Niemczech, Szwecji czy USA. Produkujemy głównie nawozy, które niekoniecznie mają tak dużą wartość dodaną jak rozpuszczalniki lub inne chemikalia ważne w przetwórstwie przemysłowym - powiedział Bukowski.

Dodał, że nadal ważnym przemysłem w polskiej gospodarce jest górnictwo, choć branża jest w trudnej sytuacji. Przypomniał, że Kompania Węglowa, największa spółka górnicza w Europie, zanotowała w ubiegłym roku miliard złotych straty na sprzedaży węgla.

- Jednocześnie górnictwo jest subsydiowane rocznie kwotą 5-6 mld zł rocznie poprzez system emerytur górniczych. W przyszłości płace w górnictwie będą rosnąć i branża musi być na to przygotowana, bo już nie jest konkurencyjna w porównaniu ze światowym górnictwem. Węgiel można przywieźć zewsząd - podkreślił Bukowski.



Zaznaczył, że pytanie o transformację w kierunku gospodarki niskoemisyjnej to także pytanie o przyszłość polskiego górnictwa, bardzo wybrzmiewające w kontekście niezależności energetycznej.

- O konkurencyjność, o restrukturyzację polskiego przemysłu, także polskiego górnictwa musimy pytać już teraz, aby się nie spóźnić. Tak, jak spóźniliśmy się w przypadku niskoemisyjności. To nie przypadek, że te przemysły rozwinęły się w Danii, która zyskała na boomie wiatrowym na świecie. Europa, choć musi się zmagać z konkurencją chińską, to z tego korzysta, gdyż zainwestowała wcześniej - stwierdził Bukowski.

- Podobnie jest z CCS. Brytyjczycy myślą tak: w przyszłości dokona się globalne porozumienie ws. redukcji emisji C02 - może jeszcze nie w Paryżu, a może 5-10 lat później, ale kiedyś zostanie ono osiągnięte, a wtedy CCS będzie niezbędny. Dlatego Brytyjczycy inwestują w CCS, aby mieć tę technologię, gdy będzie już potrzebna. W Polsce o tym nie myślimy - zaznaczył.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Cementownie i huty mamy świetne. Gorzej z górnictwem i chemią

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!