Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

CCS: Będzie już można składować CO2 w polskich kopalniach

Autor: wnp.pl (JD)
12-12-2017 17:53 |  aktualizacja: 12-12-2017 18:06
CCS: Będzie już można składować CO2 w polskich kopalniach
Fot. Shutterstock.com

W końcu grudnia wejdzie w życie nowe rozporządzenie ministra środowiska ws. planów ruchu zakładów górniczych. Nowe regulacje mają na celu dostosowanie polskiego prawa do przepisów unijnych. W tym umożliwią między innymi podziemne składowanie dwutlenku węgla, kiedy tego typu projekty zostaną podjęte.

 • Wyższy Urząd Górniczy podał 12 grudnia, że stosowne rozporządzenie zostało już ogłoszone w Dzienniku Ustaw.
 • Ma wejść w życie 26 grudnia, zastępując poprzednie regulacje z lutego 2012 roku.
Nowe rozporządzenie poszerza katalog zakładów górniczych, dla których w poszczególnych załącznikach określono elementy planów ruchu. Nowa kwestia to m.in. wpisanie do rozporządzenia zakładu górniczego - tak czynnego, jak i likwidowanego -  prowadzącego podziemne składowanie dwutlenku węgla. Wynika to z przepisów unijnych.

Technologia wychwytywania dwutlenku węgla oraz jego składowanie w formacji geologicznej (Carbon Capture and Storage - CCS) to jeden z potencjalnych sposobów ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery.  Należy tu zaznaczyć, że CCS jest od lat wskazywany w UE jako sposób na przyszłość (w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla), jednak na razie nie doczekał się szerszego zastosowania.

Wejście w życie unijnej dyrektywy CCS wynika z przyjętych przez Unię Europejską zobowiązań do redukcji emisji gazów cieplarnianych, w tym głównie dwutlenku węgla, powstającego przy spalaniu paliw kopalnych. Chodzi o sposób na ograniczenie efektu cieplarnianego.

Jak wynika z nowych przepisów, plan ruchu zakładu górniczego prowadzącego podziemne składowanie dwutlenku węgla ma także określać przedsięwzięcia niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa przy składowaniu tego gazu. Przede wszystkim chodzi o zapobieżenie wystąpieniu wycieków dwutlenku węgla oraz jego wydostaniu się poza kompleks podziemnego składowania, a także inne działania wykluczające zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz środowiska.

- Celem rozporządzenia jest uregulowanie, zgodnie z dyrektywą CCS, problematyki działalności zakładów prowadzących podziemne składowanie dwutlenku węgla. Należy zauważyć, że obecnie w Polsce nie działają zakłady tego typu, a projekty demonstracyjne wychwytywania dwutlenku węgla (przykład Elektrowni Bełchatów) nie zostały zrealizowane ze względu na brak finansowania oraz ich ekonomiczną nieopłacalność - zaznaczono w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.

Przygotowany pod budowę instalacji wychwytu dwutlenku węgla ze spalin (CCS ready) będzie np. budowany obecnie w Elektrowni Jaworzno nowy blok energetyczny o mocy 910 megawatów.

W rozporządzeniu w sprawie planów ruchu zakładów górniczych zostały wprowadzone również nowe wymagania co do treści planu ruchu tych zakładów, których działalność może polegać na poszukiwaniu, rozpoznawaniu, bądź wydobywaniu węglowodorów ze złóż na obszarach morskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

35 734 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

727 008 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP