Buzek: to nie koniec unijnej dyskusji o górnictwie

Buzek: to nie koniec unijnej dyskusji o górnictwie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Opinia europarlamentarzystów dotycząca nowego rozporządzenia określającego ramy prawne UE dla wspierania wydobycia węgla kamiennego nie kończy unijnej dyskusji o przyszłości górnictwa - ocenia przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

We wtorek europosłowie komisji ds. gospodarczych i monetarnych PE uznali, że pomoc dla zamykanych kopalń węgla kamiennego w UE powinna być możliwa do 2018 r., a nie - - jak proponuje Komisja Europejska - do 2014 r. Nie ma jednak zgody na przedłużenie wsparcia dla nowych inwestycji w górnictwie, na czym szczególnie zależy polskim kopalniom, a na co Polska wydała w tym roku 400 mln zł.

Obecne rozporządzenie, wygasające z końcem 2010 r., stanowi, że w przemyśle węglowym pomocą państwa można wspierać trzy kategorie działań - inwestycje, działania operacyjne i działania nadzwyczajne. W nowym rozporządzeniu, które ma zastąpić od nowego roku obecne przepisy, KE chce pozwolić na pomoc na działalność tylko pod warunkiem, że zakłady przedstawią plany zamknięcia do października 2014 r.

Pytany w sobotę w Mysłowicach, czy zaproponowana przez europosłów korekta terminu zamknięcia otrzymujących pomoc kopalń może być satysfakcjonująca dla unijnych krajów produkujących węgiel kamienny, Buzek zaprzeczył i ocenił, że dyskusja o górnictwie najprawdopodobniej będzie kontynuowana. "Jestem przekonany, że to będzie jeszcze rozważane, w jaki sposób należy podchodzić w Unii Europejskiej do górnictwa w ogóle" - wskazał.

Buzek przypomniał, że państwa Unii mają stosunkowo mało surowców, zwłaszcza energetycznych. "Trzeba bardzo rozważnie podejmować decyzje odnośnie wykorzystania na przykład węgla. Jestem bardzo za tym, by węgiel był nadal - musi być - jednym z podstawowych surowców energetycznych nie tylko w Polsce, ale i w całej Unii Europejskiej. Po prostu węgiel mamy wszędzie i z tym trzeba się liczyć" - podkreślił.

Przewodniczący PE wskazał też, że kierunek dyskusji o ew. pomocy dla górnictwa "zależy przede wszystkim od decyzji i aktywności rządów europejskich" jako, że to one "podejmują główną decyzję w tej sprawie". "Ale oczywiście Parlament także się w to włączy" - dodał. Wyniki głosowania w komisjach ds. gospodarczych i monetarnych PE powinny zostać m.in. potwierdzone na sesji plenarnej PE w Strasburgu w listopadzie.

W ostatni poniedziałek wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska zapewniała w Katowicach, że w dyskusji w sprawie pomocy dla górnictwa na forum UE, rząd używa wszelkich argumentów, aby utrzymać możliwość wspierania inwestycji początkowych. Przyznała jednak, że Polska - największy unijny producent węgla kamiennego - nie ma tu wielu sojuszników, bo sprawa rozwoju górnictwa dotyczy wyłącznie jej.

Środowisko górnicze uważa projekt Komisji Europejskiej za niekorzystny - organizacje górnicze z kilku krajów Europy wspólnie lobbowały m.in. na rzecz przyjęcia w europarlamencie znacznie dalej idących poprawek. Zdaniem Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, wejście w życie proponowanych obecnie przez KE przepisów oznacza w praktyce błyskawiczną likwidację górnictwa w Hiszpanii i w Niemczech.

Opinia Parlamentu Europejskiego ma charakter niewiążący. Jeśli niezmieniona propozycja KE zyska większość kwalifikowaną w Radzie UE, każda kopalnia otrzymująca pomoc od 2011 r. będzie musiała być zamknięta do 2014 r. Jeśli kopalnia nie dotrzyma terminu, będzie musiała pomoc zwrócić. Niedozwolona będzie jakakolwiek pomoc na inwestycje. Niezależnie utrzymane mają być dotacje na oczyszczanie i zabezpieczanie kopalń.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Buzek: to nie koniec unijnej dyskusji o górnictwie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!