Budżetowa pomoc dla nowoczesnych technologii węglowych

Budżetowa pomoc dla nowoczesnych technologii węglowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

1,5 mln zł zamierza przeznaczyć budżet państwa na analizy związane z możliwościami i warunkami wdrażania w Polsce nowoczesnych technologii węglowych. Studium ma dotyczyć m.in. możliwości produkowania z węgla paliw płynnych i gazowych oraz ograniczenia emisji dwutlenku węgla.

O przygotowaniach do sporządzenia studium wykonalności w tym zakresie poinformowali w poniedziałek w Katowicach: wiceszef kancelarii premiera Jacek Kościelniak oraz posłanka PiS Izabela Kloc, która w Sejmie była sprawozdawcą tzw. ustawy górniczej. Wsparcie działań wdrażających czyste technologie wykorzystywania węgla kamiennego to jedno z założeń tej ustawy.

- Studium wykonalności powinno być pierwszym krokiem do dalszych przedsięwzięć w tym zakresie, współfinansowanych m.in. ze środków UE. W programie operacyjnym "Innowacyjna Gospodarka" zapisano na działania w tym zakresie 45 mln euro - poinformowała posłanka Kloc.

Dodała, że chodzi m.in. o projekt Głównego Instytutu Górnictwa (GIG), związany ze stworzeniem Centrum Edukacji i Badań Energochemicznego Wykorzystania Węgla. Zaznaczyła, że ustawa (czekająca obecnie na podpis prezydenta , PAP) zakłada zdecydowane wsparcie rządu dla tego typu przedsięwzięć.

Chodzi m.in. o prace nad takimi technologiami korzystania z węgla, które pozwolą na ograniczenie, a docelowo na wyeliminowanie szkodliwego wpływu jego spalania na środowisko. Ograniczenie emisji dwutlenku węgla jest jednym z priorytetów Komisji Europejskiej. Z tym może wiązać się także zgazowanie i upłynnianie węgla, tj. produkcja z niego gazu syntetycznego lub benzyny.

Studium wykonalności, na które przeznaczono 1,5 mln zł, ma pokazać mocne i słabe strony różnych rozwiązań technologicznych w zakresie produkcji paliw z węgla, ze szczególnym uwzględnieniem efektywności takich przedsięwzięć. Mają być też określone koszty wdrożenia takich technologii i horyzont czasowy, kiedy korzystanie z nich byłoby możliwe.

Oprócz analiz, możliwe są także konkretne przedsięwzięcia badawcze i wdrożeniowe. W ubiegłym tygodniu wiceminister gospodarki Krzysztof Tchórzewski poinformował, że jego resort czyni starania, aby w Polsce mogła powstać co najmniej jedna z 10- 12 europejskich pilotażowych elektrowni, nieemitujących dwutlenku węgla. Interesują się tym krajowe i zagraniczne koncerny energetyczne.

Zgodnie z opublikowanymi kilka miesięcy temu założeniami polityki energetycznej Komisji Europejskiej, działania na rzecz redukcji emisji dwutlenku węgla przez elektrownie węglowe należą do priorytetów unijnej energetyki. Postanowiono, że do 2015 r. w UE powstanie 10-12 pilotażowych instalacji energetycznych, które , choć oparte na węglu , nie będą emitować szkodzącego klimatowi dwutlenku węgla.

Budowa takich elektrowni jest dziś o ok. 30 proc. droższa od tradycyjnych, są one także mniej wydajne. Innym problemem jest kosztowne i skomplikowane technicznie wychwytywanie i magazynowanie dwutlenku węgla.

Od niedawna w Polsce prowadzone są także prace badawcze związane ze zgazowaniem węgla w złożu. Gdyby rozwinąć taką technologię, można byłoby otrzymywać z węgla energię i ciepło, bez wydobywania go na powierzchnię, ale zamieniając pod ziemią w gaz. Można go później wykorzystać bezpośrednio do napędzania elektrowni lub do dalszego przetwarzania, np. w wodór. We wrześniu w GIG rozpoczęła się realizacja trzyletniego projektu podziemnego zgazowania węgla, ukierunkowanego na pozyskanie wodoru. Wartość projektu przekracza 3 mln euro.

Zarówno technologie zgazowania węgla, jak i produkcji z niego benzyny, były znane i stosowane już przed II wojną światową. Dziś korzysta się z nich m.in. w RPA, USA i Chinach. Teraz zainteresowanie ich rozwojem wróciło m.in. w związku z rosnącymi cenami innych nośników energii , ropy i gazu - oraz kurczeniem się ich zasobów na świecie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Budżetowa pomoc dla nowoczesnych technologii węglowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!