Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Budując markę górniczych spółek, trzeba inwestować w bezpieczeństwo

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
27-04-2011 06:17
Budując markę górniczych spółek, trzeba inwestować w bezpieczeństwo

Bez inwestycji w górnictwie wydobycie będzie spadać, a poziom bezpieczeństwa pracy będzie ulegał pogorszeniu.

W 2010 roku liczba wypadków ogółem w górnictwie kopalin podstawowych wyniosła 3342, a zatem była mniejsza o 5 procent niż w 2009 roku.
W kopalniach węgla kamiennego liczba wypadków ogółem zmalała o 6,6 procent - o 184 mniej niż w 2009 roku, a dla załogi własnej jest mniejsza o 8,6 procent - o 193 mniej niż w 2009 roku.

- W ubiegłym roku ok. 78 procent wypadków spowodowanych było czynnikiem ludzkim - mówi dla portalu wnp.pl Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego. - Jednak były dużo gorsze lata pod tym względem, kiedy błędy górników, a także lekceważenie obowiązujących przepisów były przyczyną przeszło 90 procent wszystkich wypadków, do których dochodziło w górnictwie.

Piotr Litwa wskazuje, że certyfikaty systemu zarządzania i bezpieczeństwa nie wystarczą, jeżeli nie będą przestrzegane przepisy na wszystkich stanowiskach.

WUG podpowiada przedsiębiorcom górniczym efektywne rozwiązania, już sprawdzone w zakładach szeroko rozumianej branży wydobywczej.

Na stronie internetowej Wyższego Urzędu Górniczego wprowadzono specjalną zakładkę: BHP w kopalniach - najlepsze praktyki. Będą tam promowane dobre programy, pomysły i materiały edukacyjno-szkoleniowe. W WUG-u liczą na to, że górniczy pracodawcy będą chcieli z nich korzystać. W przeciwnym wypadku te starania WUG-u pójdą na marne.

Za bezpieczeństwo pracy w kopalniach odpowiadają zarządy firm wydobywczych. To kierownictwo firm górniczych musi wymusić i egzekwować przestrzeganie przepisów na każdym stanowisku.

W ubiegłym roku inspektorzy 359 razy zatrzymali roboty górnicze, prowadzone z naruszeniem przepisów, bądź zasad sztuki górniczej. Rok wcześniej takich przypadków było 296, co oznacza wzrost o ponad 21 procent.

Prezes Piotr Litwa wskazuje, że dla kopalni zatrzymanie produkcji jest najbardziej dokuczliwą metodą egzekwowania przestrzegania przepisów górniczych.

W ubiegłym roku 1386 razy zatrzymywano niebezpieczne maszyny i urządzenia.

- W 2010 roku po raz pierwszy od czterech lat odnotowaliśmy spadek wypadkowości ogółem w kopalniach węgla kamiennego o 6,6 procent w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej - zaznacza prezes Piotr Litwa. - W odniesieniu do załogi własnej, bez firm usługowych, ten wskaźnik był jeszcze lepszy, bo wynosił 8,3 procent. Mam nadzieję, że tragiczny początek 2011 roku przyniesie refleksję w branży. Zawsze trzeba pamiętać, że nie ma wartości cenniejszej niż ludzkie życie.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP