XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Buchwald; WUG: główny problem górnictwa to zbyt niskie inwestycje

Buchwald; WUG: główny problem górnictwa to zbyt niskie inwestycje
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Polskie górnictwo po 1989 r. było reformowane, a każdy rząd miał na to inny pomysł - mówi „Rzeczpospolitej”: Piotr Buchwald, prezes Wyższego Urzędu Górniczego.

- Moim zdaniem brakuje nam najważniejszego dokumentu, który funkcjonuje np. w Niemczech – bilansu paliwowo-energetycznego na 25 lat naprzód - mówi P. Buchwald. - I nie mówię tu o strategii, lecz m.in. o określeniu złóż do eksploatacji czy terenów chronionych, które przez kilka czy kilkanaście lat nie będą uwzględniane w eksploatacji. Żeby nie dochodziło później do takich sytuacji, że np. potrzebujemy nowych pokładów, a okazuje się, że zgodnie z innym planem na tym terenie będzie przebiegać droga ekspresowa. Do tego dochodzi problem limitów CO2, a nie zmienimy nagle tego, że nasza energetyka w ponad 90 proc. oparta jest na węglu. Trzeba myśleć alternatywnie, m.in. o zgazowaniu węgla czy sposobach na składowanie CO2 w górotworze. Polska powinna odbierać zmniejszenie limitu emisji CO2 nie jako problem, tylko szansę m.in. na postęp technologiczny. Powinniśmy też pomyśleć o większym gospodarczym wykorzystaniu metanu wychwytywanego w kopalniach. Z 900 mln m sześc., które powstają rocznie przy wydobyciu węgla, zużywamy tylko 156 mln, a by to zwiększyć – konieczne są nowe regulacje prawne.

Cieszy mnie każdy kolejny złoty przeznaczany na inwestycje, ale uważam, że tych pieniędzy jest wciąż za mało - mówi prezes WUG. Górnictwo schodzi coraz niżej, średnio 8 m rocznie; to kosztuje, podobnie jak nowoczesne urządzenia, a my mamy przestarzały park maszynowy. Kończymy w WUG raport na temat zasobów w cienkich pokładach węgla, dzięki czemu będzie można pozyskać więcej surowca, a także pomyśleć o zgazowywaniu węgla właśnie tam.

Na pytanie "Rzeczpospolitej" o wiceministra odpowiedzialnego m. in. za górnictwo, P. Buchwald odpowiada: - Z giełdy nazwisk, która krąży w mediach od miesiąca, gdy odwołano Eugeniusza Postolskiego, bardzo dobrze oceniam m.in. Maksymiliana Klanka, byłego prezesa Kompanii Węglowej, oraz Leszka Jarnę, byłego szefa JSW.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Buchwald; WUG: główny problem górnictwa to zbyt niskie inwestycje

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!