PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Brudniak: etyka biznesowa w Gliniku pozostawia wiele do życzenia

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
07-06-2013 05:51
Brudniak: etyka biznesowa w Gliniku pozostawia wiele do życzenia
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Jedynie w Kuźni Glinik widać konkretne przedsięwzięcia, być może do 20 mln zł - mówi dla portalu wnp.pl Mieczysław Brudniak, były prezes Inwest-Glinik i były szef Grupy Kapitałowej Glinik SA.

Dlaczego zrezygnował Pan z funkcji prezesa Inwest-Glinik?
- Spółka Inwest-Glinik jest stroną w umowie sprzedaży akcji Grupy Glinik Grupie TDJ SA. Umowę tę podpisano dnia 18 lipca 2011 roku. Szereg zobowiązań z umowy obowiązywać będzie do 17 lipca 2014 roku.

W mojej ocenie wiele działań wprowadzanych w życie przez TDJ w Grupie nie jest zgodnych z postanowieniami umowy.

A jeszcze bardziej te działania są rozbieżne z wizją funkcjonowania Glinika, jaką przedstawił w kwietniu 2011 roku Tomasz Domogała licznej grupie kadry kierowniczej i reprezentacjom związkowym.

Gdzie dostrzega Pan te rozbieżności?

- Prezentacja pana Tomasza Domogały przedstawiała Grupę Glinik jako jednolity filar w strukturze TDJ. Umowa sprzedaży dopuszczała ewentualną sprzedaż dwóch małych spółek nieprodukcyjnych.

Natomiast życie pokazuje, że Grupa Glinik jest demontowana krok po kroku - być może nawet do końca.

Spółka Inwest-Glinik miała być partnerem w rozliczaniu poszczególnych postanowień umowy. W praktyce sprowadziło się to do krótkich, lapidarnych sprawozdań, w których jest wiele niejasności.

Nie brak w Gorlicach głosów, że stosuje się metody dzielenia załogi, wywierania presji na Inwest-Glinik z jej używaniem. Doprowadzono do sytuacji, gdzie wszyscy szukają winnych.

Aby na przykład spełnić warunek nie przekroczenia limitu zwolnień pracowników w 2012 roku - w czwartym kwartale 2012 roku udzielono urlopy bezpłatne 70 pracownikom Nowomagu (Nowy Sącz) oraz ok. 30-tu osobom z Katowic i zatrudniono ich w Gliniku. A drugiego stycznia 2013 roku już prawie nikogo nie było. Ale raport był pozytywny - na 31 grudnia 2012 roku nie przekroczono limitu.

Czyli, od strony formalnej, wszystko jest w porządku. Ale przecież intencją stron podpisujących umowę było utrzymanie miejsc pracy dla ludzi z Gorlic i okolic.

Jak ocenia Pan kwestię realizacji inwestycji?

- W umowie jest zobowiązanie do dokonania inwestycji na wartość 65 mln zł. Jedynie w Kuźni Glinik widać konkretne przedsięwzięcia, być może do 20 mln zł, o czym zresztą informowano publicznie. Trudno oprzeć się wrażeniu, że potencjalne inwestycje w Zakładzie Maszyn Górniczych stały się elementem przetargu w sprawach zwolnień.

Co z majątkiem Glinika?

- Znaczną część majątku Glinika SA (spółki-matki) sprzedano lub wystawiono na sprzedaż. Natomiast znamiennym przykładem na inwestycję matki jest to, że zakupiono nieruchomość w Gorlicach. A wiadomo, że wymieniono się z prywatnym przedsiębiorcą stojącymi obok siebie budynkami - wartość budynku nabytego jako „inwestycja” jest znacznie mniejsza.

Zawsze etyka w biznesie kojarzyła mi się z zupełnie innym postępowaniem niż mamy teraz w Gliniku.

Rozmawiał: Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 506 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP