PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Bractwo Gwarków mocno zaniepokojone stanem polskiego górnictwa

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
30-03-2015 13:19
Bractwo Gwarków mocno zaniepokojone stanem polskiego górnictwa
fot. Fotolia

Bractwo Gwarków wskazuje, że obok makroekonomicznych przyczyn obecnych problemów polskiego górnictwa węgla kamiennego, występują też wewnętrzne przyczyny tych problemów, na które jednak nie reagowano przez dłuższy czas.

Bractwo Gwarków obawia się, że podejmowane obecnie działania, a szczególnie te dotyczące Kompanii Węglowej, mają jedynie doraźny charakter i nie rozwiązują trwale istotnych problemów. I jedynie odsuwają w czasie katastrofę nie tylko branży, ale i regionu.
Bractwo Gwarków zaznaczyło to w piśmie skierowanym do premier Ewy Kopacz.

Poza tym wskazało w nim, że nie da się zbudować dalszego planu poprawy sytuacji w górnictwie węgla kamiennego, bez głębokiej i rzetelnej analizy wszystkich przyczyn obecnych problemów oraz zastanowienia się nad wszystkimi skutkami zaplanowanych działań.

Bractwo Gwarków zaznacza, że miarą zaniechań jest brak spójnych strategicznych dokumentów określających rolę polskiego węgla w polskiej polityce energetycznej i surowcowej.

Gwarkowie zaznaczają, że obecne działania służą jedynie doraźnemu uspokojeniu nastrojów społecznych w obliczu dwóch tegorocznych kampanii wyborczych, a w rzeczywistości zmierzają do likwidacji górnictwa zgodnie z zamierzeniami UE.

Bractwo Gwarków zaznacza w piśmie do premier Ewy Kopacz, że problemy polskiego górnictwa węgla kamiennego i jego przyszłość są ściśle związane z przyszłością regionów, w których węgiel kamienny jest wydobywany. A tym samym - budowanie planów musi uwzględniać działania i skutki dla tych regionów.

Bractwo Gwarków zwraca też uwagę na fakt, iż górnictwu towarzyszą przedsiębiorstwa produkujące wyposażenie i świadczące usługi dla kopalń. A to miejsca pracy i źródło przychodów państwa i gmin.

A zatem - podkreśla Bractwo Gwarków - budując programy naprawcze nie można pominąć ich skutków na gospodarkę regionów górniczych.
Bractwo Gwarków wskazuje, że Polska jest krajem budującym nadal gospodarkę rynkową. Nie oznacza to - zaznacza Bractwo Gwarków - że o wszystkim decyduje „niewidzialna ręka rynku”, bo państwo dysponuje instrumentami regulacyjnymi w postaci prawa i podatków.

Na końcu pisma do premier Ewy Kopacz Bractwo Gwarków zaznaczyło: „apelujemy o rzetelną diagnozę przyczyn i stanu polskiego górnictwa węgla kamiennego oraz jednoznaczne określenie jego miejsca i roli w polityce gospodarczej i energetycznej Polski”.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 969 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP