PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Bogusław Ziętek: największe związki pogubiły się

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
23-05-2008 07:33
Bogusław Ziętek: największe związki pogubiły się

Mamy do czynienia z trójprzymierzem: rząd - pracodawcy - zbiurokratyzowane centrale związkowe - mówi dla wnp.pl Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80.

Rząd zamierza ograniczyć możliwości działania związków zawodowych. Jak się pan zapatruje na te zapędy rządu?
- Chęć zmiany ustawy o związkach zawodowych oraz zmiany ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych można ocenić jako pomysły nie z tego świata. Istnieje jednak groźba, że te chore postulaty zostaną przeforsowane, bo mamy do czynienia z trójprzymierzem: rząd - pracodawcy - zbiurokratyzowane centrale związkowe. Mam tu głównie na myśli Solidarność i OPZZ.

Co pan sądzi o działaniu największych związkowych central?

- One się pogubiły. Ostatnie protesty pokazały dobitnie, że ten rząd nie potrafi rozwiązywać problemów, a największe centrale związkowe nie potrafią się w takiej sytuacji odnaleźć. Te niecne zapędy rządu byłyby niegodne z Konstytucją, bo pracownik powinien mieć możliwość wyboru związku zawodowego, do którego chce należeć.
Ponadto widać tu chęć zablokowania możliwości przeprowadzenia strajku. Dlatego, że w Polsce nie ma związków zawodowych, które posiadają 33 proc. uzwiązkowienia.
Powtórzę: największe centrale związkowe się pogubiły. Widzą, że w ostatnim czasie protesty odbywały się poza największymi centralami związkowymi. Wystarczy wspomnieć o protestach w Tesco, o strajku w Budryku, czy o protestach listonoszy i pielęgniarek. Rząd chce uderzyć w związki, by potem móc zrealizować swe niecne plany, w tym odebrać wielu grupom zawodowym prawo do wcześniejszej emerytury, czy dokonać zmian w kodeksie pracy. Przeszkodą dla rządu w realizacji tych niecnych planów są właśnie związki zawodowe.

Na 20 czerwca zaplanowaliście dużą demonstrację w Warszawie?

- Tak, zamierzamy 20 czerwca przeprowadzić demonstrację. Protestujący przejdą spod Pałacu Kultury i Nauki pod kancelarię premiera, a także pod gmachy resortów gospodarki i skarbu. Dotrą też pod gmach Sejmu oraz pod siedzibę Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”.

Jakie będzie hasło przewodnie tej demonstracji?

- Ta demonstracja będzie sprzeciwem wobec zmian ustawy emerytalnej, która odbierze wielu grupom zawodowym - w tym między innymi nauczycielom, kolejarzom, czy budowlańcom - prawo do przechodzenia na wcześniejsze emerytury. To prawo chce się odebrać blisko ośmiuset tysiącom osób.
Będziemy też protestować przeciwko chęci zmian kodeksu pracy oraz przeciwko majstrowaniu przy ustawach związkowych. A także przeciwko chęci prywatyzacji służby zdrowia i przeciw niskim płacom.
To będzie największa demonstracja skierowana przeciwko temu rządowi. Wystosowaliśmy 20 maja apel do central związkowych - również do Solidarności i OPZZ - by przyłączyły się do tej demonstracji.

Rozmawiał: Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 979 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP