Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Bogdanka z doradcą analizuje wezwanie Enei

Autor: WNP.PL (DC)
18-09-2015 18:02
Bogdanka z doradcą analizuje wezwanie Enei

14 września br. Enea ogłosiła wezwanie na akcje lubelskiej kopalni.

Fot. mat. pras. Bogdanka

Zarząd Lubelskiego Węgla Bogdanka, wspólnie z zaangażowanym w tym celu doradcą, analizuje obecnie warunki wezwania ogłoszonego przez Enea SA. - informuje Zbigniew Stopa, prezes zarządu LW Bogdanka. To reakcja na wezwanie na sprzedaż do 66 proc. akcji lubelskiej kopalni, jakie ogłosiła Enea. Przeciwna przejęciu Bogdanki jest jej Rada Nadzorcza, która zwołała Walne Zgromadzenie, na którym chce dokonać zmian w statucie spółki.

- W przewidzianym prawem terminie przekażemy do publicznej wiadomości stanowisko zarządu dotyczące wezwania, wraz z opinią na temat ceny akcji w wezwaniu przygotowaną przez niezależny podmiot (tzw. fairness opinion) - dodaje Zbigniew Stopa.
Choć zarząd Bogdanki informuje, że analizuje warunki wezwania Enei, to przeciwna przejęciu kopalni jest jej Rada Nadzorcza. Rada na 15 października br. zwołała Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Bogdanki. W przedstawionych projektach uchwał na NWZA znalazły się propozycje istotnych zmian w statucie spółki, zgodnie z nimi „prawo głosowania akcjonariuszy zostaje ograniczone w ten sposób, że żaden z nich nie może wykonywać na Walnym Zgromadzeniu więcej niż 10 proc. ogólnej liczby głosów istniejących w spółce w dniu odbywania Walnego Zgromadzenia”. Dodano, że to obostrzenie nie będzie dotyczyć akcjonariuszy posiadających ponad 10 proc. akcji Bogdanki 15 października.

W komunikacie Bogdanka przedstawiła wyjaśnienia projektu tej uchwały autorstwa Witolda Daniłowicza, czyli przewodniczącego Rady Nadzorczej spółki.

- Podejmując tę uchwałę Rada Nadzorcza kierowała się troską o interes akcjonariuszy Spółki w kontekście wezwania do zapisywania się na sprzedaż akcji spółki, ogłoszonego przez Enea S.A. Rada Nadzorcza wzięła pod uwagę, iż wezwanie nie obejmuje wszystkich akcji spółki a cena w wezwaniu jest minimalną cena dopuszczoną przez prawo w takiej sytuacji. Rada Nadzorcza wzięła również pod uwagę fakt niedawnego wypowiedzenia przez spółkę z grupy Enea długoterminowego kontraktu na dostawę węgla przez „Bogdankę”, co miało negatywny wpływ na cenę akcji Spółki. W tej sytuacji, podejmując przedmiotową uchwałę Rada Nadzorcza chciała zabezpieczyć interesy akcjonariuszy, poprzez poprawę ich sytuacji negocjacyjnej – przekonuje Witold Daniłowicz.

Podkreśla, że decyzja co do odpowiedzenia na wezwanie jak i ewentualnego wprowadzenia zmian w statucie Spółki, zgłoszonych w projektach uchwał, leży całkowicie w rękach akcjonariuszy, którzy mogą z niej skorzystać albo nie.

- Proponowane zmiany w statucie Spółki są wzorowane na rozwiązaniach funkcjonujących w innych spółkach z branży energetycznej – zapewnia Witold Daniłowicz.
Przypomina, że stanowisko zarządu wymagane przez ustawę zostanie opublikowane przez Bogdankę w terminie ustawowym.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP