Blisko 9 tys. górników skorzystało z osłon socjalnych

Blisko 9 tys. górników skorzystało z osłon socjalnych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Spośród ponad 12,7 tys. pracowników, którzy wraz z majątkiem wygaszanych kopalń trafili w minionych trzech latach do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK), blisko 9 tys. skorzystało dotąd z osłon socjalnych - urlopów górniczych i odpraw - wynika z danych SRK.

  • Na osłony socjalne dla odchodzących górników spółka otrzymała w latach 2015-2017 prawie 850 mln zł dotacji z budżetu państwa.
  • Skorzystanie z osłon umożliwia tzw. ustawa górnicza.
  • Odprawy i urlopy górnicze przysługują uprawnionym pracownikom, którzy z macierzystych kopalń trafiają - wraz z przekazywanym przez spółki węglowe majątkiem - do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Od 2015 r. do SRK trafiło w sumie ponad 12,7 tys. pracowników kopalń lub tzw. ruchów górniczych: Makoszowy, Brzeszcze (produkcyjną część kopalni wraz z częścią załogi przejęła później grupa Tauron), Centrum, Mysłowice, Kazimierz-Juliusz, Boże Dary, Anna, Pokój 1, Rozbark V, Jas-Mos, Krupiński, Wieczorek 1 i Śląsk.

Zgodnie z zapowiedziami Polskiej Grupy Górniczej, do końca marca do SRK ma być przekazana pozostała część katowickiej kopalni Wieczorek. Nie zapadły natomiast decyzje, czy do SRK trafi ostatecznie także kopalnia Sośnica w Gliwicach (zakład realizuje program naprawczy) i część Ruchu Rydułtowy kopalni ROW (resort energii zapowiedział niedawno korektę planów dotyczących tego zakładu).

Z finansowanych z budżetu państwa świadczeń skorzystało dotychczas blisko 9 tys. osób, które odeszły na urlopy przedemerytalne lub otrzymały jednorazowe odprawy pieniężne. Najliczniejszą, 6-tysięczną grupę stanowią górnicy dołowi, którzy skorzystali z urlopów górniczych. Przysługują one pracownikom zatrudnionym pod ziemią, którym do emerytury brakuje nie więcej niż cztery lata.

W przypadku pracowników zatrudnionych w zakładzie przeróbki mechanicznej węgla, aby przejść na urlop, czas pozostały do emerytury nie może być dłuższy niż trzy lata - takie świadczenia w SRK otrzymały dotychczas 524 osoby.

Podczas urlopu przedemerytalnego pracownicy otrzymują trzy czwarte miesięcznej pensji, co wraz z częścią należnych nagród daje nawet ok. 90 proc. wynagrodzenia.

Z jednorazowych odpraw po przejściu do SRK korzystają osoby zatrudnione na powierzchni, które przepracowały w górnictwie co najmniej pięć lat i mają do emerytury nie ponad rok. Wysokość odpraw jest zróżnicowana. Odchodzący otrzymują przy tym standardowe odprawy wynikające z Kodeksu pracy. Dotąd z odpraw pieniężnych skorzystało w SRK 2420 osób.

Przedstawiciele spółki restrukturyzacyjnej przypominają, że nie każdy uprawniony może natychmiast skorzystać z przysługujących osłon socjalnych przewidzianych w Ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Wynika to z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa w likwidowanych kopalniach i utrzymania tam minimalnego zatrudnienia.

Takie stopniowe zmniejszanie zatrudnienia będzie realizowane w przejętym w początkiem lutego przez SRK Ruchu Śląsk, czyli rudzkiej części katowickiej kopalni Wujek. - Odejścia na urlopy górnicze pracowników dołowych będzie uzależnione od zapewnienia w procesie likwidacji tej kopalni pełnego bezpieczeństwa wykonywanych prac - poinformował w piątek prezes SRK Tomasz Cudny, zapewniając, że planie likwidacji Ruchu Śląsk zostały określone także koszty restrukturyzacji zatrudnienia.

Ruch Śląsk, czyli rudzka część katowickiej kopalni Wujek zakończyła wydobycie węgla w grudniu ub. roku. Z początkiem lutego Polska Grupa Górnicza przekazała zakład do spółki restrukturyzacyjnej w celu likwidacji jego majątku. Do spółki przeszły 394 osoby pracujące dotychczas w PGG; duża część z nich ma uprawnienia do skorzystania z ustawowych osłon socjalnych: urlopów górniczych i jednorazowych odpraw. Nie mogą jednak skorzystać z nich od razu.

Likwidacja Ruchu Śląsk ma następować etapowo do 2021 r. Przewiduje się odejście na urlopy górnicze 88 pracowników dołowych i 22 z zakładów przeróbki mechanicznej węgla. Natomiast z jednorazowych odpraw pieniężnych przeznaczonych dla pracowników powierzchni skorzystają 254 osoby.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Blisko 9 tys. górników skorzystało z osłon socjalnych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!