Biskup i senator ręczą za dyrektora Halemby

Biskup i senator ręczą za dyrektora Halemby
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dyrektor kopalni Halemba i jej główny inżynier wyjdą na wolność po wpłaceniu 150 tys. zł kaucji - zdecydował sąd. Wpływ na to miały poręczenia złożone przez biskupa pomocniczego diecezji katowickiej Gerarda Bernackiego oraz Antoniego Motyczkę, śląskiego senatora PO.

Dyrektor Kazimierz D. i główny inżynier Marek Z. to najważniejsi oskarżeni w sprawie katastrofy w kopalni Halemba - przypomina "Gazeta Wyborcza". W listopadzie 2006 r. w wyniku wybuchu metanu śmierć poniosło 23 górników. Według prokuratury zginęli, bo na kopalni fałszowano odczyty z metanomierzy i nie prowadzono profilaktyki przeciwmetanowej. Zarzuty spowodowania katastrofy przedstawiono Markowi Z. i Kazimierzowi D. Główny inżynier został aresztowany rok temu, dyrektor w kwietniu. Grozi im do 12 lat więzienia.

Sąd Okręgowy w Gliwicach zdecydował we wtorek, że obaj mężczyźni wyjdą na wolność, jeżeli do 14 lipca wpłacą po 150 tys. zł kaucji. Jeśli uda im się zgromadzić tę sumę, wtedy trzy razy w tygodniu będą musieli się meldować na komisariacie. Nie wolno im będzie wyjeżdżać z kraju. - Sąd uznał, że w tej sprawie nie zachodzi już obawa matactwa, a areszt nie może być antycypacją kary - tłumaczył we wtorek sędzia Jacek Wieczorek z gliwickiego sądu.

Wpływ na decyzję sądu miały poręczenia złożone za obu oskarżonych. Za Markiem Z. wstawił się Gerard Bernacki, biskup pomocniczy diecezji katowickiej, oraz spokrewniony z nim ksiądz Franciszek Zając, proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Rudzie Śląskiej. - Nie muszę się tłumaczyć, dlaczego to zrobiłem. Powiem tylko, że znam Marka od dziecka - powiedział nam ks. Zając.

Z kolei za dyrektora kopalni Halemby ręczył Związek Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego oraz Antoni Motyczka, senator PO z Rybnika. - Nie widzę powodu, dla którego Kazimierz D. miałby czekać na zakończenie procesu w więzieniu. Wiem, że nigdzie nie ucieknie i z pokorą przyjmie rozstrzygnięcie sądu - mówi senator Motyczka.

Prokuratura, która kilka dni temu skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie katastrofy w kopalni Halemba, nie komentuje decyzji sędziów. - Dopiero jak się zapoznamy z tym postanowieniem, zdecydujemy, czy zostanie ono zaskarżone - mówi prokurator Michał Szułczyński, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

Według Bogusława Ziętka, przewodniczącego Sierpnia 80, decyzja sądu jest skandaliczna. - To sygnał dla branży górniczej, że dyrektor Kazimierz D. jest nie do ruszenia. Obawiam się, że po wyjściu na wolność będzie robił wszystko, aby uniknąć odpowiedzialności za tę tragedię - twierdzi Ziętek.

Zdaniem prokuratury Kazimierz D. i Marek Z. już kilkanaście dni przed katastrofą otrzymywali odczyty z metanomierzy, z których wynikało, że na poziomie 1030, gdzie trwał demontaż górniczych maszyn, stężenie metanu przekraczało dopuszczalne normy, a czujniki wyłączały prąd. O grożącym górnikom niebezpieczeństwie informowali ich również dyspozytorzy. Przełożeni zlekceważyli jednak te ostrzeżenia, nie kazali przerywać robót i nie wycofali ludzi z zagrożonego rejonu. Ostatni raport o wysokim stężeniu metanu dyrektor kopalni i główny inżynier dostali w dniu katastrofy. Zdaniem prokuratury skutkiem ich zachowania była śmierć górników.

Prokuratorzy podejrzewają, że oskarżeni kierowali się względami ekonomicznymi. Wycofanie załogi wiązałoby się bowiem z koniecznością ściągnięcia pod ziemię zastępu ratowników oraz przewietrzenia chodnika. Przerwa w robotach oznaczała dla kopalni duże straty.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!