PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Bezpieczeństwo w górnictwie: WUG współpracuje z UOKiK-iem

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
05-10-2011 09:50
Bezpieczeństwo w górnictwie: WUG współpracuje z UOKiK-iem
Fot. PTWP

Szefostwo WUG wskazuje, że w przemyśle wydobywczym wszystkie kwestie związane z materiałami wybuchowymi są uregulowane jak należy.

Od ubiegłego roku wśród instytucji współpracujących z Wyższym Urzędem Górniczym jest Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Jedną z form współdziałania obu instytucji jest wymiana informacji o podejmowanych działaniach i problemach występujących podczas wypełniania ustawowych zobowiązań.

Małgorzata Kozak, wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wskazuje, że niespełnienie wszystkich ustawowych wymogów przez producentów towarów jest przestępstwem.

Niestety, dotychczasowa praktyka była taka, że prokuratura umarzała postępowania w tych sprawach.

Obecnie dopracowywane są zasady współdziałania instytucji kontrolnych z organami ścigania i wymiarem sprawiedliwości w zakresie zgodności towarów znajdujących się na rynku z dyrektywami Unii Europejskiej.

Prezes WUG od maja 2004 roku sprawuje nadzór rynku nad wyrobami wprowadzonymi do obrotu lub użytku oraz przeznaczonymi do stosowania w zakładach górniczych.

Osiem lat temu, czyli w pierwszym roku kontroli z tym związanych przeprowadzono ich 103, ocenie poddano kontroli 150 wyrobów.

W 2005 roku było to odpowiednio: 184 kontrole i 370 wyrobów. W następnych latach trend był malejący, ponieważ kontrolną oceną objęte są tylko nowo wprowadzane wyroby.

W 2011 roku zaplanowano 48 kontroli i dotyczą one 130 towarów.

Jak podkreśla Piotr Litwa, prezes WUG, w związku z nową gałęzią górnictwa - poszukiwaniem i wydobyciem gazu łupkowego - w 2012 roku kontrolna obecność WUG na rynku zapewne się zwiększy, ponieważ pojawi się duża grypa wyrobów dla tego rodzaju przemysłu wydobywczego.

W nadzorczej gestii UOKiK są fajerwerki. WUG zajmuje się z kolei materiałami wybuchowymi stosowanymi w zakładach górniczych.
Prezes Litwa podkreślał, że w przemyśle wydobywczym wszystkie kwestie związane z materiałami wybuchowymi są dobrze uregulowane.

Nie ma problemów odnośnie jakości i oznakowania tego typu wyrobów, ponieważ jest tylko jeden krajowy producent, który wyspecjalizował się w zaopatrzeniu zakładów górniczych w środki wybuchowe.

Nieustannie zaostrzane są procedury dotyczące bezpieczeństwa ich transportowania i stosowania. Istnieje jednak luka kompetencyjna w budownictwie.

W świetle obowiązujących przepisów nie ma instytucji uprawnionej do kontrolowania placów budowy obiektów inżynierii technicznej lub wyburzeń budynków w aspekcie wykorzystywanych materiałów wybuchowych.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP