PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Bezpieczeństwo pracy, a bezpieczeństwo zatrudnienia pracowników przedsiębiorstwa górniczego

Autor: BEZPIECZEŃSTWO PRACY I OCHRONA ŚRODOWISKA W GÓRNICTWIE - DR INŻ. MAŁGORZATA WYGANOWSKA, DR INŻ. KATARZYNA TOBÓR-OSADNIK (POLITECHNIKA ŚLĄSKA, GLIWICE)
28-05-2013 11:15 |  aktualizacja: 29-05-2013 09:59

Założenia i programy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy w przedsiębiorstwach stawiają sobie za cel główny ochronę pracowników oraz innych ludzi, na których mają wpływ produkty i działania firmy, przed niebezpieczeństwami związanymi z pracą oraz mającymi związek z daną firmą. Wszystkie działania mają na celu zapobiegać wypadkom oraz minimalizować związane z nimi straty, obrażenia ciała i szkody materialne.

1. Wprowadzenie
Choroby i wypadki powstałe na skutek istniejących systemów lub warunków pracy powodują cierpienie i straty pracowników oraz ich rodzin, a skutki wypadków i nieobecności pracowników związane z chorobami i wypadkami prowadzą do wymiernych strat w organizacjach. Zapewnienie zdrowych i bezpiecznych warunków pracy oraz wysoce skuteczne eliminowanie zagrożeń dla zdrowia i bezpieczeństwa należy do obowiązków każdego pracodawcy, natomiast odpowiedzialność za osiągnięcie wysokich standardów bezpieczeństwa i higieny pracy wymaganych przez ustalenia prawne, ponosi kadra kierownicza.

Nasilające się procesy konkurencyjne i rosnąca świadomość społeczna są powodem wzrostu odpowiedzialności firm poza aspekt prawny, czy finansowy i zmuszają je do intensyfikacji działań w zakresie szeroko pojętego zarządzania BHP. Działania te polegają między innymi na zbliżeniu bezpieczeństwa i higieny pracy do innych istotnych zagadnień, takich jak: zasoby ludzkie, opłacalność, produktywność. Mając na uwadze powyższe stwierdzenia należy dążyć do osiągnięcia jak najwyższej skuteczności w zarządzaniu, co nie jest łatwe, gdy czynnikiem sprawczym jest zasób demograficzny, czyli pracownicy. Zasób ten charakteryzuje się dużą zmiennością i nieprzewidywalnością, co znacznie utrudnia egzekwowanie przestrzegania przepisów BHP. Poza tym, szeregowy pracownik często jest odpowiedzialny tylko i wyłącznie za swoje działania, co przy współczesnych systemach produkcyjnych, charakteryzujących się ścisłymi zależnościami harmonicznymi, często powoduje, że błąd czy niesubordynacja jednego pracownika przekłada się na pogorszenie bezpieczeństwa i higieny pracy innych pracowników. Jak podaje M. Armstrong [1] zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy powinno uwzględniać następujące fakty:
 • bezpieczeństwo i higiena pracy są ważniejsze od zysku,

 • warunki BHP są zgodne z literą prawa,

 • muszą zostać podjęte wszelkie wysiłki w celu zaangażowania wszystkich menedżerów, liderów zespołów i pracowników w opracowanie i realizowanie procedur BHP.
Choć są to zagadnienia niezwykle ważne i powszechna ich świadomość wśród pracowników jest wysoka, to - jak pokazują liczne kontrole w przedsiębiorstwach oraz statystyka wypadkowości - ciągle dochodzi do błędów i nieprawidłowości spowodowanych czynnikiem ludzkim.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

39 234 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

730 095 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 992 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP