Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Bez węgla nie będzie taniej energii, a bez niej rozwoju UE

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
16-11-2012 16:39

Europa zmagająca się z kryzysem potrzebuje działań, które zapewnią jej trwały i zrównoważony rozwój. Inicjatyw, które dzięki taniej energii przyczynią się do przywrócenia przemysłowej konkurencyjności gospodarek UE. Tania energia to również nowe miejsca pracy Tego bez węgla nie da się osiągnąć - to konkluzja zakończonych w Brukseli dni węgla.

Tematem przewodnim spotkań były kroki, które należy podjąć w zapewnienia trwałej i zrównoważonej przyszłości. Węgiel jest najszybciej rozwijającym się źródłem energii, niezbędnym przy stale rosnącym zapotrzebowaniu na energię elektryczną.
- Jest także, mimo wszystko, najpowszechniej występującym paliwem kopalnym, z powodzeniem konkurującym z innymi surowcami energetycznymi. Wspólnym wyzwaniem dla wszystkich 90 krajów wykorzystujących węgiel jest zmniejszenie emisji CO2 przy jednoczesnym zachowaniu konkurencyjności dostaw energii – mówi dr Marcin Bodio, dyrektor ds. rozwoju i koordynacji badań CEEP.

Wyzwanie, które dziś stoi przed rządami państw UE jest znalezienie kompromisu pomiędzy wymaganiami, jakie stawia rozwój gospodarczy, potrzebami społecznymi i jakością środowiska. Zdaniem uczestników brukselskich spotkań, odpowiedzią jest trzystopniowa strategia dotycząca Czystych Technologii Węglowych, popierana wspólnie przez CEEP, EuraCoal i WCA. Zakłada ona:

1. Wprowadzenie najnowszych dostępnych technologii w całym sektorze UE wykorzystującym spalanie węgla w celu zwiększenia wydajności i zmniejszenia emisji.
2. Opracowanie nowej generacji wysokowydajnych elastycznych technologii na potrzeby energii elektrycznej wytwarzanej ze spalania węgla.
3. Rozwijanie i wdrożenie na całym świecie technologii CCS dotyczącej wychwytywania i składowania dwutlenku węgla w elektrowniach opalanych węglem.

Żeby szybko i skutecznie zmniejszyć emisję, CO2, elektrownie produkujące 230 GW energii elektrycznej w UE wymagają szybkiej modernizacji. Długoterminowe zaangażowanie w czyste technologie węglowe, jako niezbędna część dywersyfikacji miksu energetycznego, pozwoli przemysłowi na pozyskanie środków finansowych i wymiernych korzyści. Niebagatelne znaczenia będzie też odgrywała będąca następstwem prac modernizacyjnych ponad 30 proc. redukcja emisji, CO2 z najstarszych elektrowni.

Jednak, aby przemysł mógł inwestować w przyszłość, potrzebne są jasne, długoterminowe ramy oraz rządowe zaangażowanie w rozwój infrastruktury niezbędnej do upowszechnienia technologii CCS. Przykładem tego jest dziś w Europie kilka realizowanych inwestycji w nowoczesne elektrownie węglowe. Jednakże ich ilość i skala jest niewystarczająca.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP