Bez porozumienia w rozmowach związków z zarządem KW

Bez porozumienia w rozmowach związków z zarządem KW
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska Grupa Górnicza ma wystartować już niebawem, bo z początkiem maja. Ma do niej wejść jedenaście kopalń oraz cztery zakłady z Kompanii Węglowej.

Bez porozumienia zakończyły się piątkowe rozmowy związkowców z przedstawicielami Kompanii Węglowej na temat poziomu wynagrodzeń w firmie oraz biznesplanu dla Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Związki zostały formalnie powiadomione o zamiarze zbycia kopalń Kompanii na rzecz Grupy.

Rozmowy w Kompanii toczą się w ramach sporu zbiorowego, w którym związki chcą gwarancji utrzymania wynagrodzeń na ubiegłorocznym poziomie. Jest to omawiane w kontekście biznesplanu PGG, który zakłada osiągnięcie rentowności Grupy na koniec przyszłego roku. Termin kolejnego spotkania wyznaczono na środę 6 kwietnia.

- Przede wszystkim liczymy na informacje dotyczące tego, na jakim etapie znajduje się proces tworzenia nowej spółki, czyli Polskiej Grupy Górniczej, do której ma trafić jedenaście kopalń z Kompanii Węglowej - mówi portalowi wnp.pl jeden ze związkowców. - Prezes Kompanii Tomasz Rogala ostatnio jeździł do Warszawy. Chcemy się więc dowiedzieć, kiedy wszystko zostanie sfinalizowane. Porozmawiamy o biznesplanie dla Polskiej Grupy Górniczej. Będzie również mowa o kwestii wynagrodzeń - zaznacza nasz rozmówca.

Związkowcy od dłuższego czasu postulują załatwienie sprawy tzw. średniówek. Chcą, żeby średnie miesięczne wynagrodzenia górników w 2016 roku nie były niższe od ubiegłorocznych, z uwzględnieniem wszystkich dodatkowych świadczeń.

Chęć zaangażowania się w Polską Grupę Górniczą zadeklarowały w połowie marca firmy z sektora energetycznego: Energa, PGE oraz PGNiG Termika. Łącznie mogłyby one wnieść do spółki 1,5 mld zł.

Wiceminister energii i pełnomocnik rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa Grzegorz Tobiszowski wskazuje, że oszczędności w Kompanii powinny być możliwie jak najmniej dotkliwe dla jej pracowników.

A ewentualne oszczędności w sferze pracowniczej, jak  przykładowo zawieszenie na pewien czas wypłat czternastej pensji, powinny być omawiane na samym końcu.

Wtedy, kiedy nie udałoby się znaleźć wystarczających oszczędności w innych obszarach. Związkowcy wskazują, że wnioski z audytu przeprowadzonego w Kompanii jasno pokazują, w których obszarach trzeba zadbać o to, by pieniądze dalej nie wypływały ze spółki.

- Audyt potwierdził wszystkie nasze zastrzeżenia i uwagi, które kierowaliśmy pod adresem poprzednich zarządów Kompanii Węglowej mówiąc o złym zarządzaniu - zaznaczył w niedawnym wywiadzie dla portalu wnp.pl Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80. - I o tym, że kolejne zarządy spółki szastały pieniędzmi na prawo i lewo, nie potrafiły zoptymalizować produkcji i kosztów. A jedyne czym się zajmowały, to próbami ograniczania górniczych wynagrodzeń. audyt jest doskonałym punktem wyjścia do dyskusji na temat tego, jak ma funkcjonować nowa spółka i gdzie można szukać oszczędności oraz przychodów, nie uderzając w górnicze wynagrodzenia. Audyt powinien być pogłębiony, ponieważ w Kompanii Węglowej mamy też do czynienia ze zjawiskami zwykłego złodziejstwa, kradzieży węgla, układów powodujących wyprowadzanie pieniędzy do firm zewnętrznych. Czas najwyższy, żeby ktoś wreszcie zrobił z tym porządek - podkreślił Bogusław Ziętek.

Jerzy Dudała
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bez porozumienia w rozmowach związków z zarządem KW

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!