XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Bez inwestycji zasoby węgla zmniejszą się o jedną trzecią

Bez inwestycji zasoby węgla zmniejszą się o jedną trzecią
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Połowie polskich kopalń za 15 lat skończą się złoża. Już w 2020 r. możemy mieć o ponad 30 proc. mniej węgla, co jest groźne m.in. dla elektrowni.

Udokumentowane zasoby bilansowe (czyli potencjalnie nadające się do eksploatacji) węgla kamiennego w Polsce wynoszą 42 mld ton. Wydawałoby się, że to sporo. - Ale gdy mówimy o węglu przemysłowym - mamy go 5 mld ton, co stanowi 1,15 proc. zasobów światowych szacowanych na 430 mld ton, łącznie zaś z węglem brunatnym to 847 mld ton - mówi "Rzeczpospolitej" prof. Józef Dubiński, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa. Jednak zagospodarowane złoża to 3 mld ton, co oznacza, że skończą się za ok. 30 lat.

World Energy Council ocenia, że zasoby węgla kamiennego przy aktualnym poziomie produkcji wystarczą w skali globalnej na 133 lata. – Oczywiście, że na kontynentach o najbogatszych zasobach, takich jak Azja i Ameryka Północna, wystarczy ich nawet na 220 lat – zaznacza Dubiński. I uspokaja, że Polsce też węgla nie zabraknie, bo istnieje możliwość dostania się do nowych zasobów surowca - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Chodzi m.in. o udostępnianie nowych pół wydobywczych. Takie plany ma np. Bogdanka – gdy uruchomi za ok. cztery – pięć lat pole Stefanów 2, jej wydobycie wzrośnie dwukrotnie, do ok. 10,5 mln ton węgla rocznie.

– Chcąc przedłużyć żywotność kopalni i utrzymać wydobycie węgla koksowego na poziomie zbliżonym do dotychczasowego, JSW musi inwestować w budowę nowych poziomów wydobywczych w czynnych kopalniach oraz sięgać po nowe złoża – przyznaje "Rzeczpospolitej" Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka Jastrzębskiej Spółki Węglowej. – Kluczowa będzie rozbudowa kopalń Zofiówka i Pniówek poprzez zagospodarowanie nowych złóż do głębokości 1300 m: Bzie-Dębina 1 Zachód dla Zofiówki i Pawłowice 1 dla Pniówka. To ostatnie kryje blisko 300 mln ton wysokiej jakości węgla koksowego. Złoże Bzie Dębina szacujemy na 600 mln ton, co wystarczy na 40 lat – wylicza.

– Potencjał może zwiększyć także wdrożenie technologii wybierania pokładów cienkich (głębokość ok. półtora metra), gdzie zasoby szacuje się na 1 mld ton – dodaje prof. Dubiński. – Pewne nadzieje wiąże się z perspektywiczną technologią eksploatacji węgla poprzez jego podziemne zgazowanie. Niestety, wymaga ona jeszcze wielu doświadczeń, aby mogła odgrywać w przyszłości istotną rolę jako alternatywa podziemnej działalności górniczej – tłumaczy "Rzeczpospolitej" ekspert.

Kolejna opcja to sięgnięcie po złoża nieczynnych kopalń. Między innymi Katowicki Holding Węglowy wystąpi o koncesję dla nieczynnej kopalni Niwka-Modrzejów (należała do KHW) i chce dojść do jej złóż od strony zakładu Mysłowice-Wesoła. W Kompani Węglowej kopalnia Bytom-Centrum dostała już koncesję na część złóż nieczynnego zakładu Powstańców Śląskich – Bytom. Spółka stara się też o pozwolenie na dostanie się do złóż zamkniętego zakładu Miechowice. Dodatkowe złoża szacuje się na ok. 100 mln ton (to dwa razy tyle, ile rocznie wydobywają wszystkie kopalnie KW) - napisała "Rzeczpospolita".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bez inwestycji zasoby węgla zmniejszą się o jedną trzecią

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!