PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Bendzera, prezes Famuru: celem intensyfikacja eksportu i dywersyfikacja rynków

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
07-09-2015 12:55
Bendzera, prezes Famuru: celem intensyfikacja eksportu i dywersyfikacja rynków

Mirosław Bendzera, prezes zarządu Famur SA.

Fot. Mat. pras.

Naszym priorytetem jest realizacja programu „Go Global”, który zakłada konsekwentne dążenie do dywersyfikacji rynków i do zwiększenia przez całą Grupę zaangażowania zagranicznego - mówi dla portalu wnp.pl Mirosław Bendzera, prezes zarządu Famur SA.

Jak ocenia Pan obecną sytuację na rynku producentów maszyn i urządzeń górniczych?
- W ostatnich miesiącach cała branża górnicza przeżywa trudny okres. Zarówno w Polsce, jak i na świecie mocno odczuwalne są spadki cen węgla oraz innych surowców: rudy żelaza, ropy czy gazu, co powoduje pogarszanie się kondycji sektora wydobywczego.
Skutkuje to redukowaniem budżetów lub wręcz całkowitym wstrzymaniem inwestycji przez firmy eksploatujące surowce.
W Polsce niestabilność branży dodatkowo potęgowana jest komplikacjami i opóźnieniami w procesie tworzenia tzw. Nowej Kompanii Węglowej.

Całe spektrum problemów branży znajduje odzwierciedlenie w restrykcyjnym podejściu inwestorów zarówno do skali, jak i zakresu finansowania większości projektów dedykowanych polskiemu górnictwu, czego skutkiem jest między innymi pogarszająca się sytuacja wielu firm otoczenia okołogórniczego.

Ogólna niepewna sytuacja ekonomiczno-prawna kopalni należących do Kompanii Węglowej SA może przełożyć się na wyniki osiągane przez producentów maszyn i urządzeń górniczych.

W przypadku, gdy prowadzone obecnie i planowane w przyszłości procesy restrukturyzacyjne w Kompanii Węglowej SA nie osiągną zamierzonych efektów, możliwy jest spadek wolumenu transakcji pomiędzy firmami okołogórniczymi a tzw. Nową Kompanią Węglową czy SRK w stosunku do obecnego wolumenu z KW.

W przypadku braku sukcesu planowanej restrukturyzacji można się spodziewać dalszego negatywnego wpływu standingu spółek węglowych na całą branżę zaplecza górniczego.

Jakie działania będą priorytetowe dla Famuru?

- Obecny stan zawieszenia powoduje, że zarówno Famur, jak i inne firmy z zaplecza górniczego coraz intensywniej pracują nad zróżnicowaniem rynków i poszukują możliwości wyjścia ze swoimi produktami poza granice kraju.

Dzięki prowadzonemu od 2014 roku Programowi Integracji Operacyjnej, polegającemu między innymi na adaptacji wewnętrznej struktury organizacyjnej Grupy do aktualnej sytuacji rynkowej, Famur wzmocnił swoje solidne podstawy organizacyjno-finansowe. To pozwoliło na poszerzenie naszej oferty produktów i usług, m.in. poprzez dokonaną pod koniec 2014 roku akwizycję spółki Famak, jednocześnie otwierając nam drogę do zwiększania zaangażowania zagranicznego.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP