Belka pożegnał odchodzących członków RPP i powitał nowych

Belka pożegnał odchodzących członków RPP i powitał nowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezes NBP Marek Belka pożegnał w czwartek odchodzących członków Rady Polityki Pieniężnej III kadencji i powitał nowych. Prezydent Andrzej Duda w liście z tej okazji wyraził nadzieję, że Rada wpisze się swoimi działaniami w przedsięwzięcia wzmacniające gospodarczą pozycję Polski.

Belka powiedział podczas uroczystości, że jego zdaniem zasiadanie w RPP to najlepsza funkcja publiczna, którą można pełnić w Polsce. Wskazał, że z jednej strony oznacza odpowiedzialność, ale z drugiej strony jest niesamowitą szkołą, okazją do studiowania, pogłębiania wiedzy, do ścierania się poglądów.

"Rozstajemy się w poczuciu po pierwsze nie najgorzej spełnionego obowiązku; po drugie w poczuciu, że przeżyliśmy fantastyczną przygodę intelektualną. A myślę także - po cichu - że zostaliśmy chyba przyjaciółmi i kolegami, nawet jeśli żeśmy się czasami za łby brali" - powiedział prezes NBP. Tego samego życzył nowym członkom Rady.

Belka wręczył odchodzącym członkom RPP: Andrzejowi Bratkowskiemu, Elżbiecie Chojnie-Duch, Adamowi Glapińskiemu, Jerzemu Hausnerowi, Andrzejowi Kaźmierczakowi, Andrzejowi Rzońcy, Janowi Winieckiemu i Annie Zielińskiej-Głębockiej odznaczenia za wybitne zasługi dla bankowości Rzeczpospolitej. Wcześniej w trakcie kadencji takie odznaczenie otrzymała Zyta Gilowska, która w 2013 r. zrezygnowała z zasiadania w Radzie.

Podczas uroczystości odczytano list prezydenta Andrzeja Dudy. Wskazał w nim na podsumowanie pewnego rozdziału w polskim życiu gospodarczym, ale jednocześnie na otwarcie bardzo istotnego nowego etapu. Przekazał odchodzącym członkom Rady wyrazy uznania i podziękowania. "Jestem przekonany, że kończąc swoją misję mają poczucie dobrze wypełnionej publicznej służby" - napisał Duda. Zaznaczył, że podczas ubiegłej kadencji Rada musiała się zmierzyć z poważnymi wyzwaniami wynikającymi z międzynarodowego kryzysu, który dotknął także Polskę i utrudniał prowadzenie stabilnej oraz przewidywalnej polityki pieniężnej.

Prezydent zauważył, że mimo to udało się zapewnić w Polsce skuteczną kontrolę poziomu cen oraz podtrzymać zaufanie do złotego, co miało istotne znaczenie dla polskiej gospodarki i jej zdolności rozwojowych. Zdaniem prezydenta jest w tym znacząca zasługa RPP III kadencji.

Zdaniem Dudy potrzebna jest kontynuacja stabilnej polityki pieniężnej oraz wzmocnienie innych fundamentów rozwoju gospodarczego. Prezydent wskazał ponadto w liście, że liczy, iż RPP, zachowując swoją niezależność, wpisze się swoimi działaniami w przedsięwzięcia skutkujące wzmocnieniem gospodarczej pozycji Polski.

"Rada Polityki Pieniężnej pełni bardzo ważną rolę w polskim systemie finansowym i bankowym. Należy też do wyjątkowo znaczących instytucji w naszym ładzie ustrojowym. (...). Trudno przecenić wagę i rolę tego organu Narodowego Banku Polskiego" - napisał natomiast w swoim liście marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Rada czeka jeszcze na uzupełnienie składu o kolejnego członka, który zastąpi Annę Zielińską-Głębocką. Dotąd Sejm go jeszcze nie wybrał.

Na początku lutego przysięgi złożyło dwoje nowych członków RPP: prof. Grażyna Ancyparowicz z Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej i prof. Eryk Łon z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Oboje zostali zgłoszeni przez PiS i wybrani przez Sejm 30 stycznia. Zastąpili Andrzeja Bratkowskiego i Elżbietę Chojnę-Duch, których kadencje w RPP wygasły 20 stycznia.

9 lutego upłynęła kadencja trzeciego wybranego w 2010 roku przez Sejm członka RPP - Anny Zielińskiej-Głębockiej. Szef kancelarii Sejmu Lech Czapla poinformował we wtorek, że Sejm wybierze członka RPP, który wejdzie do Rady w jej miejsce na pierwszym lub drugim posiedzeniu w marcu. Kandydatem PiS jest Jerzy Żyżyński, a PO Cezary Wójcik.

Natomiast 13 stycznia Senat wybrał do Rady Marka Chrzanowskiego, Eugeniusza Gatnara i Jerzego Kropiwnickiego. Zastąpili oni Jerzego Hausnera, Andrzeja Rzońcę i Jana Winieckiego, których kadencje wygasły 24 stycznia.

Z kolei 19 lutego wygasły kadencje Adama Glapińskiego i Andrzeja Kaźmierczaka, powołanych przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Prezydent Andrzej Duda wręczył we wtorek akty powołania nowym członkom Rady - Łukaszowi Hardtowi i Kamilowi Zubelewiczowi.

Rada Polityki Pieniężnej składa się z dziewięciu członków, wybieranych po trzech przez Sejm, Senat i prezydenta oraz prezesa. W tym roku upływa kadencja prawie całej obecnej Rady, wybranej w 2010 r. W RPP pozostanie jedynie Jerzy Osiatyński, który w 2013 r. zastąpił Zytę Gilowską; jego kadencja kończy się w 2019 r. Natomiast w czerwcu 2016 roku kończy się kadencja prezesa NBP Marka Belki. W mediach jako kandydata na jego miejsce wymienia się obecnego członka RPP Adama Glapińskiego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Belka pożegnał odchodzących członków RPP i powitał nowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!