Belgowie sprowadzą węgiel do Polski

Belgowie sprowadzą węgiel do Polski
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Port Północny, spółka zajmująca się przeładunkami ropy i węgla w Gdańsku, została wykupiona przez belgijską firmę Sea Invest. Belgowie chcą zarabiać m.in. na imporcie węgla dla polskich elektrowni.

Port Północny w Gdańsku to energetyczne okno Polski na świat. To tutaj znajdują się instalacje do przeładunku ropy i węgla. Przeładunkami tych surowców zajmuje się spółka Port Północny, zatrudniająca ok. 250 osób. To powstałe po restrukturyzacji portu w 1991 r. przedsiębiorstwo należało do pracowników - przypomina "Gazeta Wyborcza".

Od ubiegłego tygodnia pełną kontrolę nad nim ma już jednak belgijska spółka Sea Invest. Belgowie w ubiegłym tygodniu odkupili od pracowników 80 proc. udziałów w Porcie Północnym. Kwota transakcji nie została ujawniona.

- Sea Invest to wiarygodny, branżowy inwestor - mówi "Gazecie Wyborczej" Jacek Klimczak, prezes Portu Północnego. - Eksploatuje terminale w 23 portach w Belgii, we Francji, w Niemczech i Holandii, a także w RPA, Wybrzeżu Kości Słoniowej i Maroku. Zatrudnia 5 tys. osób, a roczne przeładunki wynoszą 120 mln ton.

W trosce o bezpieczeństwo energetyczne, minister skarbu Aleksander Grad i minister gospodarki Waldemar Pawlak doszli do wniosku, że umowy dzierżawy terenu terminali paliwowych Portowi Północnemu po 2010 r. nie będą przedłużane (terminale mają trafić do jednej z naftowych spółek skarbu państwa, najprawdopodobniej do PERN Przyjaźń) - przypomniała "Gazeta".

Belgów to jednak nie odstraszyło, bo w Gdańsku chcą skupić się nie na ropie, ale na węglu. - Spółka Sea Invest ma plany zbudowania tutaj dużego terminalu do przeładunku suchych ładunków masowych, m.in. węgla, być może także rudy żelaza - potwierdza "Gazecie Wyborczej" Ryszard Strzyżewicz, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk. - Chcą m.in. przebudować terminal węglowy w taki sposób, by był przystosowany także do importu węgla.

Zobacz także:
W tym roku Polska stanie się importerem węgla netto
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!