PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Będzie wizytacja miejsca katastrofy w KWK Mysłowice-Wesoła

Autor: WNP.PL (DC)
15-02-2016 14:08
Będzie wizytacja miejsca katastrofy w KWK Mysłowice-Wesoła
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

W kopalni Mysłowice-Wesoła, należącej do KHW, prawdopodobnie w pierwszych dniach kwietnia br. eksperci przeprowadzą wizję w miejscu katastrofy z 2014 r. Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach, nadzorujący tę kopalnię, wydał decyzję zezwalającą na likwidacje tam izolujących rejon pożarowy - poinformował Wyższy Urząd Górniczy (WUG).

Przywracanie atmosfery zdatnej do oddychania potrwa kilka tygodni. Wizja zakończy postępowanie nadzoru górniczego zmierzające do ustalenia przyczyn i okoliczności zapalenia metanu oraz wypadku zbiorowego, zaistniałych 6 października 2014 roku.
10 lutego br. w siedzibie OUG w Katowicach odbyło się posiedzenie Komisji do spraw Zagrożeń w Podziemnych Zakładach Górniczych Wydobywających Węgiel Kamienny, organu doradczego prezesa Wyższego Urzędu Górniczego, w sprawie oceny sytuacji wentylacyjnej w rejonie otamowanej ściany 560 w pokładzie 510, po zapaleniu metanu i wypadku zbiorowym, do których doszło  6 października 2014 r. w kopalni Mysłowice-Wesoła w Mysłowicach. Eksperci zajmujący się zagrożeniami wentylacyjno-pożarowym i metanowym, przeanalizowali dotychczasowe wyniki prób powietrza, pobieranego z otamowanej przestrzeni. W wyniku przeprowadzonej analizy eksperci uznali za możliwe bezpieczne otwarcie rejonu ściany 560, w aspekcie przeprowadzenia oględzin miejsca zdarzenia. Swoje stanowisko zawarli w odpowiedniej uchwale.

Jak wynika z ustaleń specjalnej Komisji - powołanej przez prezesa WUG - do zbadania przyczyn i okoliczności zapalenia metanu i wypadku zbiorowego - doszło w sytuacji prowadzenia eksploatacji ścianą 560 w warunkach pożaru endogenicznego (samozapalenie się węgla). Wypadkom uległo 30 pracowników, w tym pięciu śmiertelnym. Komisja dotychczas odbyła siedem posiedzeń, formułując wstępne wnioski. Ustalono, że przyczyną zapalenia metanu był pożar endogeniczny w rejonie ściany 560 na skutek m.in. braku aktywnej profilaktyki pożarowej. Jednocześnie skonstatowano, że do zdarzenia przyczyniła się nieprawidłowa praca osób kierownictwa i dozoru ruchu kopalni, polegająca m.in. na prowadzeniu robót eksploatacyjnych w ścianie w warunkach występowania pożaru, nie rozpoczęciu akcji przeciwpożarowej w związku z zaistniałym pożarem, nie informowaniu pracowników o wzroście zagrożenia pożarowego oraz braku lub niezgodnej z ustaleniami projektu technicznego częstotliwości kontroli ściany.

W toku prowadzonych dochodzeń przesłuchano 208 świadków, w tym kilkunastu  z nich wielokrotnie. W związku ze stwierdzonymi już nieprawidłowościami prezes WUG wydał decyzje zakazujące powierzania dziewięciu osobom kierownictwa i dozoru ruchu kopalni, czynności na dotychczasowych stanowiskach. W odniesieniu do 12  innych osób dozoru ruchu kopalni, nadzór górniczy skierował do sądu wnioski o ukaranie. Powiadomiono również Prokuraturę Okręgową w Katowicach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez siedem osób kierownictwa kopalni i wyższego dozoru ruchu.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 506 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP