PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Będą rozmowy nowego prezesa KW ze związkowcami

Autor: wnp.pl (DC)
26-02-2016 16:12
Będą rozmowy nowego prezesa KW ze związkowcami
Fot. PTWP (Krzysztof Kusz)

Tomasz Rogala, nowy prezes Kompanii Węglowej, zaprosił  na 4 marca na spotkanie przedstawicieli związków zawodowych działających w spółce.

W czwartek, 25 lutego br. organizacje związkowe działające w Kompanii Węglowej wystosowały do nowego prezesa spółki, Tomasza Rogali, pismo w których domagają się przedstawienie planów nt. wysokości płac w 2016 r. oraz Planu Techniczno-Ekonomicznego na lata 2026-2017. Jeżeli zarząd nie przedstawi tego planu związkowcy grożą akcją protestacyjno-strajkową od 1 marca br.
W piśmie do prezesa Tomasza Rogali domagają się podjęcia natychmiastowych działań w dwóch sprawach. Zgłoszonego sporu zbiorowego dotyczącego bazowych miesięcznych wynagrodzeń na rok 2016 r. i złamania prawa przez zarząd Kompanii Węglowej poprzez nie podjęcie rokowań do 19 lutego br.

Drugą sprawą jest przedstawienie, w obecności Ministerstwa Energii, zatwierdzonego przez Radę Nadzorczą Planu Techniczno-Ekonomicznego na lata 2026-2017 oraz biznesplanu.

- Nie zajęcie przez zarząd Kompanii Węglowej stanowiska może skutkować od 1 marca 2016 r. rozpoczęciem akcji protestacyjno-strajkowych wynikających z ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych - napisali związkowcy.

W piątek, 26 lutego Tomasz Rogala zaprosił związkowców na spotkanie w dniu 4 marca. Związkowcy pozytywnie przyjęli zaproszenie prezesa, ale nie wiadomo jeszcze czy zrezygnują z akcji protestacyjnej. Jak powiedział wnp.pl jeden ze związkowców, na wtorek zaplanowano spotkanie przedstawicieli związków zawodowych działających w KW i tam będą podejmowane decyzje. Nie wykluczone, że spotkanie związkowe odbędzie się już  w poniedziałek.

Poprzedni prezes KW, odwołany 24 lutego Krzysztof Sędzikowski, w ostatnich tygodniach zanotował kilka starć ze związkowcami. Najpierw pod koniec  stycznia br. zarząd KW wypowiedział porozumienie z 17 lipca 2015 r., które gwarantowało przejście pracowników do Nowej Kompanii Węglowej (obecnie Polskiej Grupy Górniczej) na podstawie artykułu 23.1 Kodeksu pracy - z zachowaniem dotychczasowych warunków zatrudnienia przez dwanaście miesięcy. Wypowiedzenie tego porozumienia miało umożliwić obniżkę wynagrodzeń pracowników KW. 

Już 10 lutego br. zarząd KW wycofał się z wypowiedzenia porozumienia z 17 lipca 2015 r. 

To było jedno ognisko konfliktu ze stroną społeczną. Inny spór dotyczył wypłaty 14 pensji. Zarządowi KW i związkom nie udało się dojść do porozumienia, w efekcie czego zarząd samodzielnie podjął decyzję, że 14 pensja za rok 2015 zostanie wypłacona w dwóch ratach. Pierwsza rata, w wysokości 30 proc., zostanie wypłacona 15 lutego br. a druga rata, w wys. 70 proc. nagrody, zostanie wypłacona 30 czerwca 2016 r. wraz z ustawowymi odsetkami za każdy dzień zwłoki. Związkowcy złożyli w Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) skargę na działania zarządu KW dotyczące wypłaty 14 pensji, ponieważ powinna ona być wypłacona w całości do 15 lutego. 

Kolejna sprawa konfliktogenna to polityka płacowa KW w 2016 r. Negocjacje zarządu spółki i związkowców nie przynosiły wielkich efektów, dlatego związkowcy postanowili wejść w spór zbiorowy.

KOMENTARZE (30)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 188 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP