Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

BCC krytycznie o działaniach rządu wobec górnictwa

Autor: WNP.PL (Jerzy Dudała)
29-09-2015 09:31
BCC krytycznie o działaniach rządu wobec górnictwa

Janusz Steinhoff zaznaczył, że minister gospodarki - mimo, iż nie jest już nadzorującym stan polskiego górnictwa - to powinien odnosić się do tych kwestii w kontekście skutków dla całej gospodarki/

Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Janusz Steinhoff, minister gospodarki Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC zaznaczył, że krytycznie należy ocenić brak aktywnego stanowiska wobec sytuacji, w jakiej znalazła się branża górnictwa węgla kamiennego.

Ministrowie Gospodarczego Gabinetu Cieni Business Centre Club ocenili działania rządu w trzecim kwartale br.
Zdaniem Janusza Steinhoffa, ministra gospodarki Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC, krytycznie należy ocenić brak aktywnego stanowiska wobec sytuacji, w jakiej znalazła się branża górnictwa węgla kamiennego.

Równocześnie, w tym samym czasie, kryzys przeżywała polska elektroenergetyka - w związku z nadzwyczajną sytuacją pogodową i hydrologiczną oraz nieoczekiwanym wzrostem nieplanowanych ubytków w jednostkach wytwórczych, konieczne stało się wprowadzenie ograniczeń w dostarczeniu i poborze energii elektrycznej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz podjęcie w związku z powyższym przez Radę Ministrów 11 sierpnia br., przygotowanego przez Ministerstwo Gospodarki Rozporządzenia w sprawie wprowadzenia ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej.

Janusz Steinhoff wskazał, że ograniczenia dostaw energii oznaczały bieżące kłopoty zakładów, szczególnie tych pracujących w ruchu ciągłym.

Dobra jakość sieci przesyłowych okazała się niewystarczająca w sytuacji problemów w sektorze wytwarzania. W tym samym czasie miała miejsce dyskusja o ewentualnym powiązaniu kopalń z producentami energii - jako zakładami nawęglania elektrowni.

Niemniej jednak - wskazuje Janusz Steinhoff - rozwiązanie to wymaga uprzedniej, głębokiej restrukturyzacji górnictwa, likwidacji trwale nierentownych mocy wydobywczych i świadomości, iż taki model elektroenergetyki dysponującej własnymi zasobami paliwa daje, tak jak w przypadku producentów paliw płynnych czy dystrybucji gazu, efekt synergii i gwarancję stabilności dostaw.

Janusz Steinhoff zaznaczył, że minister gospodarki - mimo, iż nie jest już nadzorującym stan polskiego górnictwa - to powinien odnosić się do tych kwestii w kontekście skutków dla całej gospodarki, wskazując równocześnie, że ewentualna inkorporacja zrestrukturyzowanych, rentownych kopalń do spółek energetycznych może być przeprowadzona wyłącznie na warunkach rynkowych.

Jakiekolwiek presje na zarządy elektroenergetycznych spółek by sfinansowały program restrukturyzacji górnictwa uznać należy za nieracjonalne i wykraczające poza dobre praktyki korporacyjne oraz obowiązujące prawo.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP