Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

BCC: górnictwo wymaga szybkich zmian

Autor: wnp.pl (Adam Sofuł)
13-04-2015 11:06
BCC: górnictwo wymaga szybkich zmian
Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Ograniczenie mocy wydobywczych, restrukturyzacja i prywatyzacja - to, zdaniem Business Centre Club, kierunki niezbędnych zmian w polskim górnictwie. - Trwale nierentowne kopalnie lub ich części powinny zostać zlikwidowane - podkreśla Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki, ekspert BCC.

Aktualna kondycja górnictwa węgla kamiennego wymaga pilnego podjęcia niezbędnych działań naprawczych uwzględniających obecne i perspektywiczne realia rynkowe, a także konieczność racjonalnych zmian strukturalnych - ocenia Business Centre Club w swoim stanowisku. Obecna sytuacja branży nie daje większych nadziei na poprawę. - Większość kopalń wydobywających węgiel energetyczny generuje straty, które w Kompanii Węglowej przekroczyła wielkość 40 zł na tonę - przypomina Janusz Steinhoff.
Jednocześnie BCC ocenia, że obecna produkcja węgla energetycznego jest zbyt duża w stosunku do potrzeb krajowego rynku. - Ocenia się, że ich poziom w odniesieniu do aktualnych potrzeb energetyki i ciepłownictwa w zakresie tzw. miałów energetycznych jest nadmierny o ok. 10.12 mln ton rocznie - twierdzi były wicepremier. Wniosek? - Konieczna jest redukcja istniejących mocy wydobywczych poprzez likwidację trwale nierentownych kopalń lub ich części - dodaje, podkreślając jednak, że decyzje takie mogą zapadać dopiero po przeprowadzeniu szczegółowych analiz ekonomiczno-geologicznych.

Janusz Steinhoff nie ukrywa, że ten proces będzie się wiązał z redukcją zatrudnienia, który powinien odbywać się w oparciu o system dobrowolnych odejść pracowników. Zmiany w branży to jednak nie tylko likwidacja kopalń. W tych, które pozostaną należy przeprowadzić restrukturyzację, polegającą m.in. na zmianie organizacji pracy, w tym wprowadzenie sześciodniowego tygodnia pracy. - Konieczne są działania redukujące i racjonalizujące koszty wydobycia - twierdzi ekspert BCC.

- Należy również rozważyć możliwość inkorporacji kopalń, na zasadach rynkowych, do spółek elektroenergetycznych i ciepłowniczych - twierdzi Janusz Steinhoff. - Opierając się na pozytywnych doświadczeniach spółki Tauron-Wydobycie należy oczekiwać jako rezultatu tych zmian strukturalnych efektu synergii oraz radykalnej poprawy zarządzania zakładami wydobywczymi. Istotny w tej materii jest również kontekst bezpieczeństwa energetycznego - dodaje.

Wspomniane efekty synergii mogą być oczekiwane również przy proponowanym przez BCC wniesieniu części zrestrukturyzowanych kopalń węgla energetycznego do JSW. Kolejnym krokiem ma być zmiana właściciela. - Należy zintensyfikować działania na rzecz przyspieszenia prywatyzacji zintegrowanych spółek energetyczno-węglowych. Należy też sprywatyzować pozostałe kopalnie, uwzględniając w tych procesach możliwość udziału spółek pracowniczych - twierdzi Janusz Steinhoff.

Dodaje, że równolegle powinny następować zmiany jakościowe. - Należy wspierać badania nad bardziej zaawansowanymi technologiami wykorzystania węgla, takimi jak procesy zgazowania i inne technologie chemicznej przeróbki - podsumowuje Janusz Steinhoff.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP