PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Batalia o podatek od wyrobisk górniczych

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
09-09-2011 10:16
Batalia o podatek od wyrobisk górniczych
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

13 września w Trybunale Konstytucyjnym odbędzie się rozprawa rozstrzygająca pytanie prawne, jakie w czerwcu 2009 roku zadał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w związku ze sprawą Jastrzębskiej Spółki Węglowej dotyczącą podatku od nieruchomości.

Wątpliwości prawne Sądu w Gliwicach powstały na tle sporu prowadzonego wobec Jastrzębskiej Spółki Węglowej przez wójta Gminy Ornontowice, a dotyczącego opodatkowania podatkiem od nieruchomości podziemnych wyrobisk górniczych i zlokalizowanej w nich infrastruktury.
Spór pomiędzy gminami a całą branżą górniczą o opodatkowanie podatkiem od nieruchomości podziemnych wyrobisk górniczych trwa już od kilkunastu lat.

Jak wyliczyła Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa - ostateczne usankcjonowanie obciążenia podziemnych wyrobisk kopalń podatkiem od nieruchomości będzie oznaczało konieczność zapłaty przez górnicze firmy kwoty 1 mld 428 mln 444,3 tys. zł.

Pierwszą falę sporów zakończył Sąd Najwyższy, który 12 marca 2002 roku podjął uchwałę, zgodnie z którą podziemne wyrobiska górnicze oraz zlokalizowane w nich budowle nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

W opinii organów podatkowych uchwała ta straciła na aktualności 1 stycznia 2003 roku, kiedy to została zmieniona ustawa o podatkach i opłatach lokalnych w części regulującej zakres podatku od nieruchomości.

Zmiana ustawy miała uprościć i doprecyzować przepisy. W szczególności do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wprowadzono definicję budowli (poprzez odwołanie w tym zakresie do prawa budowlanego).

Tymczasem zmiana ustawy w przypadku gmin górniczych doprowadziła do rozszerzającej wykładni interpretacyjnej pojęcia budowli, w szczególności w kontekście opodatkowania podziemnych wyrobisk górniczych. Niektóre organy podatkowe oraz sądy administracyjne stanęły na stanowisku, że wyrobisko górnicze, na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości, powinno być traktowane, jako budowla składająca się z poszczególnych obiektów (urządzeń) funkcjonalnie ze sobą powiązanych. - Nasza branża nie może się zgodzić z takim rozumieniem pojęcia wyrobiska. To, czym jest wyrobisko zostało wyraźnie zdefiniowane w Prawie geologicznym. Wyrobisko to pusta przestrzeń w górotworze powstała w wyniku prowadzenia robót górniczych a prawo budowlane nie ma zastosowania do wyrobisk więc o żadnej budowli nie może tutaj być mowy – mówi Jarosław Zagórowski, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Przełomem w sporze było toczące się przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach postępowanie dotyczące opodatkowania wyrobisk górniczych ze skargi Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 827 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP