Batalia o górnicze płace

Batalia o górnicze płace
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Właśnie rozpoczęły się negocjacje płacowe w górnictwie. Związkowcy domagają się podwyżek, choć nie wszyscy w tej samej wysokości. Tymczasem aż dwie z trzech węglowych spółek proponują zamrożenie płac. Górnicy nie przyjmują tych propozycji. Pierwsze rozmowy odbyły się w czwartek, kolejne w poniedziałek.

W czwartek, jak przypomina "Dziennik Zachodni" pierwsze rozmowy odbyły się w zrzeszającym pięć kopalń Katowickim Holdingu Węglowym. Na poniedziałek, o czym portal wnp.pl informował wcześniej (zobacz więcej: Drugiego lutego w KW SA start negocjacji płacowych ) zaplanowano negocjacje w największej górniczej spółce w Europie - Kompanii Węglowej.

Tymczasem szefowie wszystkich górniczych spółek składają propozycje, które nie zadowalają związkowców. Kierujący Jastrzębską Spółką Węglową Jarosław Zagórowski jako pierwszy zaproponował zamrożenie płac w tym roku (czytaj także: JSW ma plan kryzysowy: nastąpi obniżka kosztów produkcji węgla o pół miliarda złotych!).

Z podobną propozycją do negocjacji usiadł w czwartek zarząd Katowickiego Holdingu Węglowego. - Sądzę, że mamy na tyle argumentów, by przekonać stronę społeczną. Jednym z nich jest kryzys, który dotyka już współpracujące z nami firmy - tłumaczy w "Dzienniku Zachodniu" prezes KHW, Stanisław Gajos. - Należy zadać pytanie, co jest ważniejsze, czy pewność pracy, czy podwyżki za wszelką cenę? - dodaje. (czytaj także: KHW: do końca lutego plan antykryzysowy będzie gotowy).

Sierpień 80, który chce, by płace w KHW wzrosły o 12 proc., już odpowiedział uruchomieniem procedury wszczęcia sporu zbiorowego. Czytaj także: Sierpień 80 wszczął spór zbiorowy z zarządem KHW, bo ten nie przewiduje podwyżek płac w 2009 roku

Inne organizacje związkowe mają sprecyzować swoje żądania. - W KHW jest jeszcze miejsce na ruchy płacowe, choć mniejsze niż w ubiegłym roku - uważa Dominik Kolorz, szef górniczej Solidarności. Zobacz także: Kolorz o haraczu od zysku oraz braku pomysłów zarządów spółek węglowych

Najhojniejsza wydaje się być Kompania Węglowa. Według Piotra Rykali, wiceprezesa ds. pracowniczych, spółka może zaproponować pięcioprocentową podwyżkę. - Taki wskaźnik założyliśmy w planie techniczno-ekonomicznym na ten rok - mówi w dzienniku Rykala.
Zobacz także: Kompania Węglowa: wzrost płac w 2009 roku nie przekroczy 5 procent


Również ta oferta jest dla liderów górniczych związków nie do przyjęcia. - Według mnie Kompania może pozwolić sobie na więcej - mówi Kolorz.

- Nie mamy zamiaru płacić za kryzys, którego nie wywołaliśmy. Nikt nie martwi się, że rosną koszty utrzymania, wzrosły ceny energii, gazu i wody - dodaje Bogusław Ziętek. Spór zbiorowy wszczął również w tej firmie. Zobacz także: Ziętek, Sierpień 80: kompletny brak kontroli Ministerstwa Gospodarki nad spółkami węglowymi

Sierpień 80 chciałby wywalczyć podwyżki na poziomie ubiegłego roku. Wtedy spółki hojnie sypnęły groszem. Liderzy największych organizacji - Solidarności i Związku Zawodowego Górników w Polsce - choć również domagają się wzrostu płac, to zapewniają, że ograniczą apetyty.

Według szefa górniczej Solidarności uzyskanie podwyżek na podobnym do ubiegłorocznego poziomu jest niemożliwe. - Jeżeli ktoś tak mówi, to jest to nieuczciwa wobec górników demagogia - twierdzi w "Dzienniku Zachodnim" Dominik Kolorz. - Zdajemy sobie sprawę, może nawet bardziej niż rządzący, że żyjemy w innej sytuacji niż rok temu. Trzeba być odpowiedzialnym za firmę i ludzi.

- Jakimi bylibyśmy związkowcami, gdybyśmy nie chcieli wziąć tyle, ile można, bez narażania firmy na zapaść finansową? - pyta Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący ZZGwP.

Liderzy dwóch największych związków zgadzają się, że najcięższe będą negocjacje w JSW. Ich zdaniem, trzeba poczekać kilka miesięcy, by przyjrzeć się rozwojowi sytuacji na rynku stali. Jeżeli będzie popyt na węgiel koksujący, to będą domagali się wzrostu płac.

- Jeżeli kryzys w Jastrzębiu będzie się pogłębiał, to trudno mówić o podwyżkach. Jednak bezwzględnie będziemy walczyli o utrzymanie dotychczasowego poziomu płac - zastrzega lider górniczej Solidarności.

Sierpień 80 żąda od JSW podwyżek od zaraz. W razie fiaska rozmów związkowcy nie wykluczają ogłoszenia referendum strajkowego i protestów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Batalia o górnicze płace

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!