PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Badają przyczyny wypadku w kopalni Mysłowice-Wesoła

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
28-08-2013 09:31
Badają przyczyny wypadku w kopalni Mysłowice-Wesoła
fot. dokumentacja WUG

27 sierpnia rozpoczęły się przesłuchania świadków wypadku zbiorowego, do którego doszło na zmianie nocnej 26 sierpnia w szybie Piotr kopalni Mysłowice-Wesoła należącej do KHW.

W trakcie montażu kabla energoelektrycznego poszkodowanych zostało czterech pracowników Kopex- PBSz, którzy wykonywali te roboty. Dochodzenie okoliczności i przyczyn wypadku prowadzi Specjalistyczny Urząd Górniczy pod nadzorem Wyższego Urzędu Górniczego.
Pracownicy nadzoru górniczego przeprowadzili wizję na miejscu wypadku.

Jak podała Jolanta Talarczyk, rzecznik, doradca prezesa Wyższego Urzędu Górniczego, zabezpieczone zostały materiały do badań laboratoryjnych oraz dokumentacja robót wykonywanych przez dwunastosobową brygadę ze spółki Kopex-PBSz i służb kopalnianych nadzorujących i monitorujących roboty wykonywane przez firmę zewnętrzną.

W związku z wypadkiem zbiorowym w kopalni Mysłowice-Wesoła dyrektor Specjalistycznego Urzędu Górniczego podjął decyzję o wstrzymaniu ruchu zakładu górniczego w części dotyczącej górniczych wyciągów szybowych: w przedziale wschodnim i w przedziale zachodnim szybu Piotr oraz w zakresie robót związanych z zabudową kabla elektroenergetycznego od zrębu szybu do poziomu 865 m.

Ponadto - jak podaje Jolanta Talarczyk - ustalił warunki wznowienia ruchu. Nakazał między innymi opracować szczegółową technologię usuwania skutków wpadnięcia do szybu zabudowywanego kabla elektroenergetycznego, sporządzić inwentaryzację i opis uszkodzeń elementów górniczych wyciągów szybowych oraz wyposażenia szybu, nakazał też przeprowadzenie badań elementów górniczych wyciągów szybowych w szybie Piotr przez właściwych rzeczoznawców ds. ruchu zakładu górniczego w zakresie ustalonym przez komisję powołaną przez kierownika ruchu zakładu górniczego w składzie przyjętym dla odbioru technicznego wyciągu szybowego.

Wznowienie robót związanych z zabudową kabli elektroenergetycznych w szybie Piotr będzie mogło nastąpić po potwierdzeniu prawidłowości stosowanych rozwiązań technicznych i powiadomieniu dyrektora SUG.

Podczas prowadzonego od wczoraj dochodzenia ustalono, że wypadek zbiorowy zdarzył się w trakcie zabudowy kabla elektroenergetycznego.
Po wcześniejszym opuszczeniu do szybu, do poziomu 865 m kabla zamocowanego do liny Ø 40 wciągarki EWP-35, trzyosobowa brygada pod bezpośrednim nadzorem nadsztygara mocowała kabel do uchwytów samozaciskowych zakładanych na wieszaki kablowe - od zrębu szybu w dół.

Jak wyjaśnia Jolanta Talarczyk, prace były wykonywane z głowicy klatki zachodniej górniczego wyciągu szybowego w przedziale zachodnim szybu Piotr. O godz. 2.53, gdy brygada pracowników znajdowała się w szybie na głębokości 333 m, nastąpiło niekontrolowane uwolnienie zamocowanego powyżej w uchwytach samozaciskowych odcinka kabla.

Spadający kabel przygniótł znajdujących się na głowicy klatki pracowników. Trzech z nich poniosło śmierć, a czwarty doznał ciężkich obrażeń ciała.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 969 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP