Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

B. Ziętek, Sierpień 80: mam nadzieję, że MSWiA zajmie się nieprawidłowościami w górnictwie

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
03-03-2011 11:19
B. Ziętek, Sierpień 80: mam nadzieję, że MSWiA zajmie się nieprawidłowościami w górnictwie

Rozmawiałem w MSWiA między innymi o problemie węgla ginącego ze zwałów - mówi dla portalu wnp.pl Bogusław Ziętek, szef Sierpnia 80.

Odbył Pan drugiego marca spotkanie w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Czego ono dotyczyło?
- Swego czasu jako związek wystąpiliśmy do ministra spraw wewnętrznych z pismem. I drugiego marca odbyło się spotkanie. Rozmawiałem w MSWiA między innymi o problemie węgla ginącego ze zwałów.

Postulowałem o inicjatywę MSWiA, by powołana została niezależna komisja, która dokona pomiaru zwałów na kopalniach, co do których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mają braki węgla na zwałach. A więc chodzi o kopalnie Halemba-Wirek, Brzeszcze, Piast.

Drugą omawianą kwestią była sprzedaż przez Kompanię Węglową kopalni Silesia. Ponadto był omawiany temat dotyczący bezpieczeństwa pracy w kopalniach.

Dotyczy to szczególnie Kompanii Węglowej, którą oskarżam, że ryzykuje zdrowiem i życiem górników przyjmując w Planie Techniczno-Ekonomicznym na 2011 rok stany zatrudnienia poniżej absolutnego minimum wymaganego przez przepisy prawa górniczego oraz wymaganego przez nałożone kopalniom Kompanii zadania produkcyjne.

Po czym Pan wnioskuje, że to zatrudnienie jest zbyt niskie?

- Przedstawiłem w tym zakresie dokumenty pokazujące manipulacje Kompanii Węglowej, gdyż na przestrzeni niespełna dwóch tygodni zarząd Kompanii przedstawił stronie społecznej różne dokumenty.

W pierwszym z tych dokumentów z 2 marca br. w każdej z dwóch kopalń: Knurów-Szczygłowice i Sośnica-Makoszowy brakowało ponad 600 górników, natomiast z informacji ostatniej z 16 marca wynika, że już na żadnej z tych kopalń nie brakuje górników. A wręcz, że na kopalni Sośnica-Makoszowy pracuje ich zbyt wielu. Ot, taka cudowna zmiana (śmiech).

Dlaczego poszedł Pan z tym akurat do MSWiA?

- Przyznam, że nie bardzo wierzę w skuteczność nadzoru nad górnictwem sprawowanego przez wiceminister gospodarki Joannę Strzelec-Łobodzińską.

Skoro podczas ostatnich obrad Zespołu Trójstronnego do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników pani wiceminister wydaje polecenie podania ceny sprzedaży kopalni Silesia, a wiceprezes Kompanii Węglowej odmawia, to oznacza, że władztwo wiceminister Strzelec-Łobodzińskiej jest żadne.

Stąd moja decyzja o potrzebie rozmów w MSWiA na temat zagrożeń i nieprawidłowości występujących w branży górniczej.

Uważam, że wszystkie omówione kwestie potraktowano poważnie. Mam nadzieję, że te rozmowy przełożą się na konkretne działania.

Rozmawiał: Jerzy Dudała

KOMENTARZE (15)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP