Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

B. Bobrowski, Kopex: będzie redukcja zatrudnienia

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
25-02-2016 17:13 |  aktualizacja: 25-02-2016 21:49
B. Bobrowski, Kopex: będzie redukcja zatrudnienia

Bogusław Bobrowski, prezes zarządu Kopeksu.

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Grupa Kopex, która w ub. roku poniosła straty zarówno na poziomie zysku operacyjnego jak i zysku netto, w celu poprawy wyników zapowiada działania restrukturyzacyjne. Nie ominą one pracowników. - Oczywistym elementem kosztów jest zatrudnienie i powiem wprost, że z pewnością będą redukcje - poinformował Bogusław Bobrowski, prezes zarządu Kopeksu.

Grupa Kopex opublikowała wyniki za 2015 rok. Są one słabe. Przychody grupy ze sprzedaży wyniosły niespełna 1,1 mld zł i oznaczało to 24 proc. spadek w stosunku do roku 2014. Na spadku przychodów w największym stopniu zaważył regres w segmencie górnictwo, w którym sprzedaż spadła o 365 mln zł, w tym sprzedaż maszyn i urządzeń o ponad 260 mln zł.
Koniunktura na rynku krajowym wynikająca z sytuacji górnictwa jest słaba. W okresie III kwartał 2014 - III kwartał 2015 całkowite inwestycje polskich kopalni spadły o 43 proc., w wyrobiskach o 39 proc., a zakresie maszyn o 45 proc.

- W 2015 roku strata netto wyniosła 497 mln zł, ale podkreślić trzeba, że zasadniczy wpływ na ten bardzo niski wynik miały odpisy na kwotę 430 mln zł. Były to głównie odpisy na aktywa niefinansowe , ale również udzielone pożyczki. Gdyby oczyścić wynik z odpisów, to strata netto wyniosłaby około 67 mln zł - poinformował Krzysztof Zawadzki, członek zarządu i dyrektor ds. finansowych Kopex.

W 2015 roku grupa dość istotnie się zadłużyła. Na koniec ub. r. dług netto grupy Kopex wyniósł 550 mln zł , a to w skali roku oznaczało wzrost długu o 189 mln zł. Długiem zostały sfinansowane m.in. ujemne przepływy inwestycyjne (minus 160 mln zł) i wypłacona dywidenda (minus 30 mln zł).

Na koniec 2015 roku wskaźnik dług netto/EBIDA wyniósł 6,8 z 1,2 na koniec 2014, co oznaczało złamanie kowenantów bankowych, które, jak informował Krzysztof Zawadzki, zostały ustalone na poziomie 3. Kopex chce rozmawiać z bankami o podniesieniu kowenantów. Krzysztof Zawadzki ocenił, że wskaźnik 3,5 jest do osiągnięcia, bo to dla dużych grup standard rynkowy.

W celu poprawy wyników grupa zmierza dokonywać dezinwestycji i szacuje, że w br. może z tego tytułu uzyskać około 15 mln zł. Spodziewa się ponadto m.in. że na kosztach operacyjnych może zaoszczędzić 10-20 mln zł. Źródła oszczędności upatruje też w kosztach zatrudnienia. W ub. r. koszty wynagrodzeń w grupie wyniosły 234 mln zł, bez ZUS (20 proc. kosztów rodzajowych).

- Oczywistym elementem kosztów jest zatrudnienie i powiem wprost, że z pewnością będą redukcje. Analizujemy wielkość zatrudnienia w poszczególnych elementach całej grupy. Nie jestem w stanie powiedzieć, jaka będzie wielkość zatrudnienia. Musi i być dopasowana do takiego poziomu, który zapewni sprawne i skuteczne funkcjonowanie firmy. Rozważymy też działania w kierunku dopasowania i standaryzacji wynagrodzeń do wykonywanej pracy - informował Bogusław Bobrowski, prezes zarządu Kopex.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (36)

KOPEX SA [KPX]

kurs:

3.62 PLN 0.00 (0.00%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP