Aż siedem lat nauki na technika górniczego

Aż siedem lat nauki na technika górniczego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przedstawiciele szkół oraz ośrodków kształcących kadry dla górnictwa podziemnego oceniają, że wchodzące w życie zmiany w systemie edukacji dorosłych mogą za kilka lat doprowadzić do powstania kolejnej luki pokoleniowej w górniczych załogach.

Chodzi o regulacje, wprowadzane przez wchodzące w życie z początkiem nowego roku szkolnego rozporządzeniem ministra edukacji, zgodnie z którymi stopniowo wygaszane będą zawodowe szkoły dla dorosłych, z wyjątkiem szkół policealnych.

Jak podał w piątek Wyższy Urząd Górniczy (WUG) w Katowicach, w tej sprawie w ostatnim czasie przedstawiciele szkół i ośrodków szkoleniowych spotkali się z reprezentantami największych górniczych spółek - od Kompanii Węglowej po KGHM Polska Miedź.

"Szefowie placówek edukacyjnych stwierdzali, że nowe regulacje spowodują znacznie wydłużenie czasu kształcenia dla zdobycia tytułu technika w zawodach górniczych" - wskazała rzeczniczka WUG Jolanta Talarczyk.

Dotąd osoby z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym otrzymywały tytuł technika po ukończeniu czteroletniego technikum. W nowym systemie kandydat będzie musiał ukończyć trzyletnie liceum, potem zdobyć pierwszą i druga kwalifikację (w sumie potrwa to 2,5 roku) oraz zaliczyć przedmioty wspólne z danego obszaru, co trwa kolejne 1,5 roku. Razem to ok. siedem lat nauki.

Niepokój przedstawicieli szkół i kopalń budzą także przygotowane przez MEN założenia programowe kursów kwalifikacyjnych dla dorosłych. Środowisko górnicze wskazuje, że likwidacja kształcących w zawodach górniczych szkół dla dorosłych znacząco wydłuży okres zdobycia tytułu technika, ponieważ będzie to odbywać się tylko na kursach kwalifikacyjnych, a to ponad tysiąc godzin nauki.

"Pociągnie to konieczność oddelegowania na te kursy pracowników, którzy powinni podwyższać lub zdobywać kwalifikacje. W tym kontekście pojawia się obawa, kto będzie ponosił koszty kursów. Jeżeli opłaty spadną na pracowników, to zmaleje zainteresowanie uzyskiwaniem nowych uprawnień" - oceniła rzeczniczka.

Dyrektor departamentu warunków pracy WUG Janusz Malinga podkreślił, że jakość kształcenia kadr dla górnictwa przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo pracy w kopalniach. Dyrektor poprosił górnicze firmy, by przeanalizowały także wpływ wprowadzanych zmian na możliwość dokształcenia pracowników kopalń, tych którzy nie mają ukończonych szkół górniczych, a powinni uzupełniać swoje wykształcenie.

Luka pokoleniowa w polskich kopalniach była szczególnie widoczna kilka lat temu. Był to efekt zamknięcia wielu szkół górniczych w końcu lat 90., kiedy intensywnie restrukturyzowano górnictwo. Z pracy w branży odeszło wówczas ponad 100 tys. osób. Kilka lat później w kopalniach zaczęło brakować młodych pracowników z odpowiednim wykształceniem. Spółki węglowe zaczęły wspierać tzw. klasy górnicze w szkołach, gwarantując pracę ich absolwentom. Reaktywowano też niektóre górnicze zawodówki i rozwinięto system umożliwiający dokształcanie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Aż siedem lat nauki na technika górniczego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!