ARP: wzrost cen węgla na początku kwietnia, spadek w końcu miesiąca

ARP: wzrost cen węgla na początku kwietnia, spadek w końcu miesiąca
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W kwietniu tego roku nastąpił zauważalny wzrost cen węgla na międzynarodowych rynkach, jednak koniec miesiąca przyniósł ponowny spadek cen - wynika z opublikowanej analizy katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), który monitoruje sytuację w sektorze węglowym.

"Ceny węgla dostarczanego do portów ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) na początku kwietnia osiągały najwyższe wartości w stosunku do początku marca, gdyż powodzie wywołane cyklonem Debbie ograniczyły dostawy węgla do portów australijskich, co w konsekwencji doprowadziło do zwiększenia popytu na obszarze Azji- Pacyfiku na węgiel kolumbijski i tym samym zmniejszyło jego dostawy do Europy" - podała ARP.

Swoje analizy katowicki oddział Agencji publikuje w portalu Polski Rynek Węgla. Z najnowszego zestawienia wynika, że na początku kwietnia tygodniowy indeks CIF ARA wzrósł do 77,55 USD za tonę węgla, czyli o 7,73 USD wobec poprzedniego tygodnia. Był to najwyższy skok wartości indeksu tygodniowego od grudnia 2010 r.

Wraz ze wzrostem cen w portach ARA, rosły również ceny spot dla węgla rosyjskiego przeznaczonego na rynki europejskie. Cena węgla rosyjskiego o określonych parametrach wzrosła o 4,88 USD za tonę, do 72,30 USD za tonę w bałtyckich portach, czemu sprzyjały sygnały o kolejnych ograniczeniach dostaw w obszarze Atlantyku, wynikających z faktu, iż dostawy węgla kolumbijskiego zostały zarezerwowane przez odbiorców z obszaru Azji-Pacyfiku.

Według analizy ARP, sytuacja na międzynarodowym rynku węgla w kwietniu była zdeterminowana w znacznej części reperkusjami cyklonu Debbie. Mimo, iż zjawisko to swoim zasięgiem obejmowało rynek Azji-Pacyfiku, to oddziaływało również na sytuację na rynku Atlantyku. Skutki cyklonu najbardziej dotknęły australijskich producentów węgla, w szczególności z obszaru Queensland, którzy zmuszeni byli ogłosić tzw. "zaistnienie siły wyższej" w odniesieniu do eksportu węgla.

Cyklon Debbie spowodował powodzie, które uszkodziły linie kolejowe transportujące węgiel w Queensland. W wyniku wyłączenia trzech z czterech linii kolejowych w tym regionie, część tamtejszych kopalń zostało zmuszonych do wstrzymania pracy. Okres naprawy linii kolejowych był przewidziany na pięć tygodni. Z tego powodu podaż węgla w regionie została mocno ograniczona, co przełożyło się na wzrost cen wszystkich gatunków węgla w australijskich portach. Największą dynamikę wzrostu odnotowano w pierwszej połowie miesiąca, kiedy wartość tygodniowego indeksu wyniosła tam 88,19 USD za tonę, co było najwyższym poziomem tego indeksu w kwietniu.

Druga połowa kwietnia przyniosła już uspokojenie nastrojów i tym samym spadek cen zarówno w obszarze Azji-Pacyfiku, jak i obszarze Atlantyku, który - według nabywców - był w dużym stopniu korektą gwałtownego skoku cenowego, jaki miał miejsce w poprzednim tygodniu oraz mniejszych obaw dotyczących ograniczenia podaży, wobec ponownego uruchomienia linii kolejowych po przejściu cyklonu w Queensland.

Koniec miesiąca przyniósł spadek wartości indeksów we wszystkich światowych terminalach węglowych - spadły także ceny węgla dostarczonego do Europy. W końcu kwietnia tygodniowy indeks CIF ARA obniżył się o 0,79 USD na tonie, do 74,07 USD na tonie, co było najniższym poziomem w ciągu czterech tygodni.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!