ARP: w kwietniu sprzedaż węgla najniższa od ponad dwóch lat

ARP: w kwietniu sprzedaż węgla najniższa od ponad dwóch lat
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W kwietniu tego roku polskie kopalnie sprzedały niespełna 5,2 mln ton węgla - to najniższy miesięczny poziom sprzedaży od ponad dwóch lat. Drugi miesiąc z rządu rosła też ilość węgla na przykopalnianych zwałach - wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

Katowicki oddział Agencji monitoruje sytuację w sektorze węglowym na zlecenie Ministerstwa Energii. Według przedstawionych w piątek danych ARP, w końcu kwietnia br. stan zapasów węgla na zwałach wynosił ponad 2 mln 145 tys. ton, wobec 2 mln 22 tys. ton miesiąc wcześniej.

Od sierpnia ubiegłego roku, kiedy na zwałach leżało w sumie 5,7 mln ton węgla, do lutego br. poziom zapasów sukcesywnie zmniejszał się, w końcu lutego spadając poniżej 2 mln ton. Zwiększony popyt na węgiel wynikał m.in. z niskich temperatur i przedłużającego się okresu grzewczego. Natomiast w marcu i kwietniu nastąpił ponowny wzrost ilości węgla na zwałach.

Zmniejszenie popytu po okresie zimowym potwierdzają dane dotyczące sprzedaży węgla - w kwietniu kopalnie sprzedały ponad 5 mln 168 tys. ton tego surowca, wobec przeszło 6 mln 66 tys. ton w marcu (spadek o prawie 900 tys. ton) oraz ponad 6,5 mln ton w kwietniu ubiegłego roku (spadek o ponad 1,3 mln ton). Miesięczny poziom sprzedaży węgla w kwietniu był najniższy od lutego 2015 r.

Wydobycie węgla w kwietniu br. (ponad 5 mln 284 tys. ton) było porównywalne z ubiegłorocznym w tym samym czasie (5 mln 233 tys. ton w kwietniu 2016 r.) i wyższe od zanotowanego w lutym tego roku historycznego minimum wydobycia (ponad 5 mln 174 tys. ton), jednak o blisko 700 tys. ton mniejsze od wydobycia węgla w marcu br. (5 mln 968 tys. ton).

W ciągu ostatniego roku rekordowy pod względem wielkości wydobycia węgla był październik 2016 r., kiedy wydobyto niespełna 6,3 mln ton surowca. Rok wcześniej w październiku wydobyto 6,8 mln ton węgla. Rekordową miesięczną sprzedaż - ponad 8,4 mln ton - zanotowano we wrześniu ubiegłego roku, kiedy wzmożone zakupy zanotowano we wszystkich segmentach odbiorców, a wśród nabywców węgla była także Agencja Rezerw Materiałowych.

Największy polski producent węgla - Polska Grupa Górnicza (PGG) - ogłosiła niedawno, że obserwuje w ostatnim czasie wzmożone zainteresowanie zakupami węgla na kolejny sezon grzewczy. Przedstawiciele spółki zapewniali, że robią wszystko, aby dostosować możliwości produkcyjne i ofertę handlową do potrzeb rynku. Przypominali przy tym, że produkcja spółek wydobywczych na całym świecie jest planowana z dużym wyprzedzeniem i nie ma prostych możliwości dowolnego sterowania jej poziomem. Spółka zadeklarowała odbudowę frontów eksploatacyjnych i uruchamianie nowych ścian wydobywczych, dzięki czemu roczna produkcja węgla ma wynieść co najmniej 32 mln ton.

W piątek przedstawiciele PGG nie chcieli komentować danych ARP dotyczących wielkości wydobycia i sprzedaży węgla w kwietniu br.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: ARP: w kwietniu sprzedaż węgla najniższa od ponad dwóch lat

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!