ARP: na międzynarodowym rynku węgla w październiku było stabilnie

 ARP: na międzynarodowym rynku węgla w październiku było stabilnie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W październiku sytuacja na międzynarodowym rynku węgla była stabilna, a wahania cen niewielkie - wynika z najnowszej analizy katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), który monitoruje sytuacją na węglowych rynkach.

  • Za tonę węgla energetycznego o określonych parametrach w największych węglowych terminalach, w październiku trzeba było zapłacić z reguły ponad 90 dol.
  • W Europie głównym czynnikiem wpływającym na rynek węgla w październiku był zauważalny spadek produkcji energii z węgla w Niemczech, na rzecz zwiększenia produkcji energii z wiatru.
  • Obecne nastroje są dość zrównoważone, co znalazło swoje potwierdzenie w ostatnim raporcie Międzynarodowej Agencji Energii (MAE) - wskazano w analizie ARP.

- Na przestrzeni całego miesiąca tygodniowe indeksy cenowe w największych portach węglowych: europejskich ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia), Richards Bay w RPA oraz australijskim Newcastle pozostawały w miarę stabilne, przy niewielkiej amplitudzie wahań na poziomie od 1 do 2 proc. - czytamy w raporcie opublikowanym w piątek w portalu Polski Rynek Węgla, prowadzonym przez ARP.

W Europie głównym czynnikiem wpływającym na rynek węgla w październiku był zauważalny spadek produkcji energii z węgla w Niemczech, na rzecz zwiększenia produkcji energii z wiatru. Mimo dość stabilnej sytuacji cenowej, z przewagą notowań powyżej 92 dol. za tonę niemal w całym październiku, w ostatnim tygodniu tego miesiąca tygodniowy indeks CIF ARA obniżył się do 91,03 dol. za tonę.

W obszarze rynku Azji-Pacyfiku początek miesiąca przyniósł dość duże zróżnicowanie cen, w efekcie przerwy świątecznej w Chinach i Korei Południowej, przez co aktywność kupujących i sprzedających w tym obszarze rynku była niewielka. Ceny w porcie Richards Bay w RPA w pierwszej połowie października obniżyły się z 90,58 dol. za tonę do 89 dol. za tonę, natomiast już w połowie miesiąca tygodniowy indeks był niższy o prawie 4 proc. od najwyższej tegorocznej wartości z połowy września (94,25 dol. za tonę).

Mimo spadku cen, główny odbiorca surowca z tego obszaru - Indie, skłaniał się ku zakupom węgla o niższych parametrach z Indonezji czy USA. Spadek cen w tym obszarze rynku wynikał również z całkowitego braku chińskich nabywców, co było o tyle zaskakujące, że ceny węgla importowanego są nawet o 20 proc. niższe od krajowych cen w Chinach. Jednak władze tego kraju podjęły działania mające ograniczyć wzrost cen i zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii z węgla i gazu.

Według analityków ARP dodatkowym czynnikiem, który w październiku kształtował nastroje kupujących w obszarze Azji-Pacyfiku, było ograniczenie dostaw wysokogatunkowego węgla z Australii na skutek groźby strajku pracowników kolei. Sytuacja w tym obszarze wzbudzała spory niepokój wśród odbiorców węgla australijskiego, tym bardziej, że dostawy tego surowca zostały już mocno ograniczone z powodu akcji strajkowych pracowników kopalń spółki Glencore. W związku z potencjalnym ograniczeniem eksportu, ceny węgla w Newcastle wzrosły w końcu października do 97,46 dol. za tonę z 95,37 dol. za tonę miesiąc wcześniej.

- Mimo różnych symptomów wywołujących czasowe zaniepokojenie wielu uczestników międzynarodowego rynku węgla, należy stwierdzić, że obecne nastroje są dość zrównoważone, co znalazło swoje potwierdzenie w ostatnim raporcie Międzynarodowej Agencji Energii (MAE) - wskazano w analizie ARP.

Zdaniem analityków MAE, choć wiele państw rezygnuje z przestarzałych elektrowni węglowych i z planów budowy nowych bloków zasilanych węglem, potrzeba taniej energii elektrycznej w Południowowschodniej Azji, będzie siłą napędową globalnego popytu na surowiec do produkcji energii do 2040 r., a Indie i Azja Południowowschodnia będą głównymi konsumentami węgla w nadchodzących latach.

Również w raporcie ekspertów Wood Mackenzie z końca października wskazano, że do roku 2035 import węgla energetycznego do Azji Południowowschodniej zwiększy się ponad dwukrotnie, z obecnych 85 mln ton do 226 mln ton. Natomiast import węgla do Pakistanu, Bangladeszu, Indii i innych państw Azji Południowej wzrośnie w tym okresie do 284 mln ton, czyli o 72 proc. wobec obecnego poziomu.

Zdaniem analityków Wood Mackenzie węgiel jest wciąż najtańszym źródłem produkcji energii, pomimo obserwowanej rezygnacji z nowych projektów spowodowanej troską o jakość powietrza. Popyt na surowiec pozostanie wysoki przynajmniej do czasu, aż odnawialne źródła energii i rozwiązania w zakresie jej magazynowania staną się bardziej konkurencyjne - przytaczają eksperci ARP.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: ARP: na międzynarodowym rynku węgla w październiku było stabilnie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!