Apel Sejmiku woj. śląskiego ws. zdegradowanych terenów

Apel Sejmiku woj. śląskiego ws. zdegradowanych terenów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

O aktywne zaangażowanie się w procesy kompleksowej rewitalizacji terenów zdegradowanych woj. śląskiego zaapelowali w poniedziałek wojewódzcy radni do instytucji, organizacji i środowisk społecznych tego regionu.

W uchwale zawierającej tekst apelu napisano m.in., że "wysoki stopień uprzemysłowienia spowodował, że woj. śląskie jest obszarem o największej degradacji terenu w kraju". Dokument wskazuje, że nadanie nowych funkcji obszarom zdegradowanym i poprzemysłowym oraz rewitalizacja przestrzeni miast to dzisiaj jedno z najpoważniejszych wyzwań rozwojowych.

W apelu radni uznali m.in., że "z pewnością możliwe do zrealizowania są działania zwiększające skuteczność i kompleksowość prowadzonych do tej pory przedsięwzięć rewitalizacyjnych". Kluczowe będą: "odpowiednie sprofilowanie terytorialne interwencji" oraz dobór adekwatnych rozwiązań.

"Skala oraz stopień złożoności zagadnień dotyczących terenów zdegradowanych w woj. śląskim wymaga podjęcia szeregu decyzji oraz działań zmierzających do uporządkowania tych problemów. Konieczne jest scalenie procesów oraz integracja wkładu instytucji działających na różnych poziomach i formach organizacyjnych" - wyjaśnili radni w dokumencie.

Radni przyjęli tekst apelu jednomyślnie podczas uroczystej sesji sejmiku poświęconej rewitalizacji terenów zdegradowanych w regionie. Jak napisano w uzasadnieniu uchwały, poświęcona tej kwestii sesja sejmiku już po raz trzeci jest częścią wspieranego przez samorząd regionu Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Piąta edycja Kongresu rozpoczęła się w poniedziałek w Katowicach.

Przewodniczący Rady Krajowej Izby Gospodarczej Janusz Steinhoff przypomniał na poniedziałkowej sesji sejmiku, że symbolem przekształceń w regionie jest teren dawnej kopalni Katowice, gdzie dziś istnieje tzw. Kwartał Kultury z nowymi siedzibami Muzeum Śląskiego, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, a także Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

Mówiący o aktualnych wyzwaniach rewitalizacji marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa wskazał m.in., że w wielu miastach regionu nadal są obszary wyglądające jak katowicka Strefa Kultury przed zmianami. "Region musi zmierzyć się z nowym zjawiskiem - fabryki odeszły, zaczęło ubywać ludzi" - przypomniał Saługa.

Marszałek zwrócił uwagę na społeczny wymiar rewitalizacji - potrzebę włączania do tych procesów mieszkańców tak, aby efekty przedsięwzięć odpowiadały ich realnym potrzebom; to konieczne, aby do rewitalizowanych obszarów "wracało życie".

Marszałek przypomniał, że wśród dotychczasowych środków unijnych na działania związane z rewitalizacją dostępnych było w tym regionie ok. 1,5 mld zł na infrastrukturę i 0,6 mld zł na działania społeczne. Teraz w Regionalnym Programie Operacyjnym Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 na tego typu przedsięwzięcia przewidziano co najmniej 265,5 mln euro.

W tej kwocie zmieści się 130,4 mln euro na rewitalizację tzw. twardej infrastruktury (budynków, obszarów zdegradowanych i terenów miejskich) i 51,4 mln euro na rozwój mieszkalnictwa socjalnego, wspieranego i chronionego oraz infrastruktury usług społecznych (w obu tych działach bez możliwości budowy nowych obiektów), a także 39,3 mln euro na aktywną integrację społeczną i 44,4 mln euro na usługi społeczne i zdrowotne.

Omawiający założenia uchwalonej w piątek przez Sejm ustawy rewitalizacyjnej dyrektor biura Śląskiego Związku Gmin i Powiatów Ferdynand Morski akcentował m.in., że rewitalizacja powinna wychodzić naprzeciw problemom miast regionu, wśród których - oprócz depopulacji - wymienił "chaotyczną suburbanizację".

Europoseł (PO), b. marszałek woj. śląskiego Jan Olbrycht mówiąc o europejskiej perspektywie procesów rewitalizacyjnych zwracał uwagę na wyzwania - koszty czy czas trwania takich procesów, ale też będących ich otoczeniem zmian gospodarczych i społecznych (m.in. perspektywę napływu dużej liczby imigrantów).

Olbrycht zwrócił uwagę na częstą niechęć samorządów wobec realnej partycypacji mieszkańców w procesach rewitalizacyjnych. "Partycypacja polega na tym, że samorządowcy, architekci, specjaliści, siedzą z mieszkańcami przy stole. To musi być wspólna, mądra praca" - zaznaczył.

Podczas poniedziałkowej sesji sejmiku wręczono złote i srebrne odznaki honorowe za zasługi dla woj. śląskiego (na wniosek Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach), wyróżnienia V edycji programu RIG "Samorząd, który wspiera MŚP", a także złote honorowe odznaki 25-lecia RIG.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Apel Sejmiku woj. śląskiego ws. zdegradowanych terenów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!