Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Apel przeciw kopalniom odkrywkowym

Autor: wnp.pl (ICh)
29-01-2016 17:37
Apel przeciw kopalniom odkrywkowym
Fot. PTWP (Michał Oleksy)

Samorządowcy i organizacje pozarządowe skierowały list otwarty do wiceministra środowiska prof. Mariusza Oriona Jędryska, w którym domagają się jednoznacznego stanowiska rządu w sprawie wyłączenia spod ochrony złóż węgla brunatnego i odstąpienia od klasyfikowania wydobycia węgla brunatnego metodą odkrywkową jako celu publicznego.

Tak zwana Biała Księga Ochrony Złóż Kopalin, którą przygotował poprzedni główny geolog kraju i wiceminister Sławomir Brodziński, zawierała wykaz m.in. złóż węgla brunatnego , które zostały uznane za strategiczne i w konsekwencji perspektywicznie mogły być objęte prawną i planistyczną ochroną państwa przed zabudową.
Uznanie przez obecnego wiceministra środowiska i głównego geologa kraju prof. Mariusza Oriona Jędryska, że wskazany dokument ma już tylko wartość historyczną zostało przyjęte przez m.in. samorządowców powiatów kościańskiego, gostyńskiego, czy krotoszyńskiego, czyli tych gdzie są złoża węgla brunatnego, z zadowoleniem, ale z punktu widzenia przeciwników odkrywek węgla brunatnego to nie kończy sprawy.

- Naszym zdaniem to że pan prof. Mariusz Orion Jędrysek wyrzucił Białą Księgę Ochrony Złóż Kopalin do kopalin do kosza, jak nam się zdaje również dlatego, że przesłaliśmy swoje krytyczne uwagi, to z naszej perspektywy jest krok dobry, godny zauważenia, wręcz pochwalenia. Natomiast musimy jasno powiedzieć, że to nie zamyka ani kwestii ochrony złóż ani budowy nowych odkrywek w przyszłości . W związku z tym postanowiliśmy przesłać list otwarty do pana profesora przypominając jakie mieliśmy postulaty i prosząc o to, aby przy układaniu nowej polityki geologiczno- surowcowej uwzględnił również głos społeczny. Tego się domagamy, można powiedzieć, że wręcz żądamy. Chcielibyśmy, żeby był z nami nadal prowadzony dialog – wskazywał Tomasz Waśniewski, prezes Fundacji Rozwój TAK Odkrywki NIE.

Sygnatariusze listu do prof. Mariusza Oriona Jędryska, a wśród nich są m.in. starostowie kościański, rawicki, gostyński , wójtowie gmin Gubin i Brody, szefowie stowarzyszeń Nasz Dom, Eko-Unia, Nie Kopalni Odkrywkowej i fundacji takich jak Greenpeace oraz Rozwój TAK Odkrywki NIE, domagają się jednoznacznego stanowiska rządu dotyczącego wyłączenia z listy kopalin uznanych za strategiczne i podlegających ochronie złóż węgla brunatnego położonych na terenie m.in. powiatów kościańskiego, gostyńskiego, poznańskiego, rawickiego, szamotulskiego, żarskiego, legnickiego i gubińskiego. Chcą także odstąpienia od klasyfikowania wydobycia węgla brunatnego metodą odkrywkową jako celu publicznego, bo jak podkreślają skazuje to ludzi na wywłaszczenia i wysiedlenia.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


39 254 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP