Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Andrzej Warzecha: Polski Koks producentem nowego paliwa

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
09-01-2014 11:05
Andrzej Warzecha: Polski Koks producentem nowego paliwa
Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Polski Koks stał się z firmy typowo handlowej spółką handlowo-produkcyjną w Grupie Jastrzębskiej Spółki Węglowej - mówi dla portalu wnp.pl Andrzej Warzecha, wiceprezes Polskiego Koksu.

Jak się dowiedzieliśmy, ruszyła już produkcja nowego paliwa w zakładzie Polskiego Koksu ulokowanym w Suszcu. Czym odznacza się to paliwo?
- Rzeczywiście Polski Koks zakończył realizację inwestycji budowy Zakładu Kompozytowych Paliw Stałych, który jest ulokowany na terenie kopalni Krupiński w Suszcu.

Właścicielem zakładu jest spółka Polski Koks SA. Tym samym Polski Koks stał się z firmy typowo handlowej spółką handlowo-produkcyjną w Grupie Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Z początkiem 2014 roku rozpoczęto produkcję. Chodzi o paliwo stałe nowej generacji o nazwie handlowej Varmo. Wywodzi się ta nazwa od słowa ciepło.

Jest to pierwsze kompozytowe paliwo węglowe o zmodyfikowanej kinetyce spalania i wyraźnie poprawionych parametrach użytkowych i ekologicznych.

Stosowanie tego paliwa pozwala na bardzo dużą poprawę warunków środowiskowych w aglomeracjach miejskich i wiejskich. Paliwo to jest wytwarzane na bazie flotokoncentratu wytwarzanego w kopalni Krupiński. Jest to paliwo formowane w postaci peletu na bazie flotokoncentratu i biomodyfikatorów.

Na czym polega innowacyjność tego produktu?

- Główne cechy innowacyjne tego paliwa, to zmodyfikowana kinetyka spalania, zastosowanie komponentów o wysokim indeksie tlenowo-wodorowym. To te nowości technologiczne, które powodują, że spalanie tego paliwa obniża emisję tlenku węgla, zmniejsza zawartość pyłu oraz emisję wielopierścieniowych wodorów aromatycznych, co pozwala zmniejszyć emisję SO2 oraz NOX poniżej wartości uzyskiwanych ze spalania obecnie używanych paliw stałych.

Krótko mówiąc, to paliwo powinno zastąpić stosowanie w piecach indywidualnych użytkowników tanich mułów węglowych, które przyczyniają się do niskiej emisji.

Ile paliwa będzie produkował zakład w Suszcu?

- Zdolność produkcyjna zakładu wynosi 60 tys. ton na rok i to paliwo będzie rozprowadzane na rynku przez Polski Koks. Cena tego nowego paliwa jest konkurencyjna w stosunku do obecnie stosowanych paliw węglowych.

To nowe paliwo przeznaczone jest do nowych kotłów retortowych oraz do klasycznych kotłów komorowych z automatycznymi podajnikami. Paliwo Varmo cechuje bardzo wysoka wartość opałowa - około 26 megadżuli na kilogram.

Rozmawiał: Jerzy Dudała

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP