Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Andrzej Olechowski: zamiatanie problemów górnictwa pod dywan

Autor: WNP.PL (Jerzy Dudała)
05-02-2015 11:41 |  aktualizacja: 05-02-2015 11:47
Andrzej Olechowski: zamiatanie problemów górnictwa pod dywan

Górnictwo jest zakładnikiem niezdrowego, a można nawet powiedzieć - korupcyjnego układu różnych sił - mówi Andrzej Olechowski.

Fot. Piotr Ratajski

Górnictwo jest zakładnikiem niezdrowego, a można nawet powiedzieć - korupcyjnego układu różnych sił - mówi dla portalu wnp.pl Andrzej Olechowski, były minister finansów, były minister spraw zagranicznych.

Czy Pańskim zdaniem rząd premier Ewy Kopacz zdaje egzamin, jeżeli chodzi o górnictwo?
- Cała Trzecia RP nie zdaje egzaminu, jeżeli chodzi o górnictwo. Choć niektóre rządy, a zwłaszcza rząd Jerzego Buzka, przeprowadzały udane reformy. Jednak po czasie okazały się one nietrwałe i stale problem górnictwa powraca.

Obecne podejście rządu do tej branży jest nieudane. Obawiam się, że jest to zamiatanie problemów górnictwa pod dywan, byle jakoś dotrwać do wyborów.

Wiele osób nie może zrozumieć, że stale w odniesieniu do górnictwa mamy sytuację braku decyzyjności, że problemy narastają i nie są rozwiązywane. Ludzie często pytają, o co w tym chodzi?

- Jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Górnictwo jest zakładnikiem niezdrowego, a można nawet powiedzieć - korupcyjnego układu różnych sił. W tym związków, menedżerów, czy handlarzy, którym trudno byłoby znaleźć pracę gdzieś indziej. Górnictwo to zamknięty krąg. A ludziom z niego nie opłaca się przejść do zupełnie innego, zdrowego stanu.

Program naprawczy dla Kompanii Węglowej przedstawiony przy okazji podsumowania pierwszych stu dni premier Ewy Kopacz spotkał się z gwałtownymi protestami. Dało się ich uniknąć?

- Rząd w przypadku programu naprawczego dla Kompanii Węglowej wysłuchiwał zdania innych, ale w ogóle go nie uwzględnił!

Kardynalnym błędem była arogancja oraz brak umiejscowienia programu dla Kompanii Węglowej w szerszym kontekście, zważywszy na fakt, iż pozostałe spółki węglowe też borykają się z ogromnymi problemami.

Potrzebny był program dla całej branży. Nie jestem fachowcem od górnictwa, stąd jestem bardzo ostrożny w formułowaniu jakichś rad.

Na pewno jednak uderza brak decyzyjności w odniesieniu do tej branży. Ten brak decyzyjności wręcz poraża.

Czy ten rząd może się „przewrócić” przez narastające problemy w górnictwie?

- Nie sądzę. W przypadku Kompanii Węglowej, z uwagi na protesty, rząd się wycofał i 17 stycznia podpisano porozumienie. Kosztem ponad 3 mld zł, które trzeba będzie wpompować w ratowanie kopalń Kompanii.

Coraz częściej słychać, że negocjacje z KE dotyczące pomocy publicznej dla kopalń KW zakończą się fiaskiem, bo decyzja Rady UE nr 787 z 2010 roku zezwala na wsparcie pomocą publiczną jedynie kopalń przeznaczonych do likwidacji.

- Wówczas będzie nas to kosztować nie ponad 3 mld zł, ale dwa razy tyle. To nie jest tak, że obecnie sytuacja w Polsce jest dramatyczna, bo Polska nadal się rozwija.

Natomiast są robione błędy, które będą nas wiele kosztować w przyszłości. Niestety chodzi tu o błędy często czynione z lenistwa, z oportunizmu, z chęci kupienia sobie na pewien czas świętego spokoju.

Rozmawiał: Jerzy Dudała

KOMENTARZE (13)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP