Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Analityk: sytuacja w JSW wciąż niepewna

Autor: wnp.pl (AS)
23-02-2015 17:46
Analityk: sytuacja w JSW wciąż niepewna
fot. Andrzej Wawok

Wprawdzie giełda zareagowała na dymisję prezesa i zakończenie konfliktu w spółce wzrostem kursu akcji JSW, specjaliści zwracają jednak uwagę, że wciąż jest jeszcze zbyt wiele niewiadomych co do przyszłości spółki.

Skonfliktowany z górniczymi związkami prezes JSW Jarosław Zagórowski tydzień temu złożył dymisję na ręce rady nadzorczej, a przed poprzednim weekendem zapowiedział taki krok, uzależniając go jednak od przerwania przez górników strajku. To dało inwestorom nadzieję na zakończenie konfliktu.- Czarnym koniem ostatnich dni na GPW były akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Począwszy od dna na 16,05 PLN z ostatniego dnia 2014 roku notowania wzrosły o ponad 50%. Prawdziwy wystrzał kursu miał jednak miejsce dopiero po otrzymaniu informacji o zapowiedzi podania się do dymisji przez Jarosława Zagórowskiego - przypomina Łukasz Rozbicki, analityk MM Prime TFI.
Jego zdaniem było to jedyne możliwe rozwiązanie, acz nie rozstrzygające o przyszłości spółki. - Rezygnacja prezesa nie mającego żadnego autorytetu wśród podwładnych była nieunikniona i nie przynosi jednoznacznego rozwiązania kwestii dalszego losu spółki. Wróg numer jeden związków zawodowych odchodzi z JSW na własną prośbę, pozostawiając trzy warunki spośród których dwa zostały spełnione. Mowa o powrocie górników do pracy i podpisaniu porozumienia ze związkami zawodowymi. Rozstrzygnięcie kwestii sześciodniowego tygodnia pracy pozostawiono do końca roku, a wypłacanie tzw. „czternastki” uzależniono od sytuacji finansowej firmy - twierdzi Rozbicki i zaznacza: Z punktu widzenia spółki ustalenia te nie są końca zadowalające.

Dlaczego? Po pierwsze należy pamiętać, ze dotychczasowy protest już był kosztowny dla spółki. - Kopalnie wznowiły wydobycie po 17-dniowym strajku. Koszt jednego dnia przestoju to aż 27 milionów złotych - przypomina analityk. - Istotny będzie także plan oszczędnościowy. Zgodnie z treścią porozumienia zakłada on oszczędności rzędu 300 mln złotych, czyli o 200 mln mniej niż wedle pierwotnego planu zarządu. Wiele zależeć będzie od ustaleń specjalnej grupy roboczej dotyczących wspomnianego sześciodniowego tygodnia pracy. Doprecyzowanie i późniejsze respektowanie założeń pozwoliłoby spółce oszczędzić dodatkowo co najmniej 100 mln złotych - dodaje.

Jego zdaniem wzrost kursu po odwołaniu prezesa był jedynie chwilowy - co zresztą widać po notowaniach w tym tygodniu, gdy część inwestorów realizowała zyski - po szczycie notowań na poziomie ponad 27 zł za akcje w ubiegły wtorek, w poniedziałek były notowane poniżej 24 zł. - Dla samego kursu JSW informacja o zakończeniu strajku jest pozytywna, ale być może już odzwierciedlona w kursie, na co wskazywałaby chociażby ostatnia realizacja zysków. Kluczowa będzie przede wszystkim sytuacja na rynku węgla koksującego, a tutaj póki co brak symptomów poprawy. Co do szukania oszczędności w samej spółce - jest jeszcze zbyt dużo niewiadomych, aby stwierdzić, że proces ten rozpoczął się i będzie realizowany. Tym samym kurs JSW pozostaje mocno podatny na działania spekulacyjne - tłumaczy Łukasz Rozbicki.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (14)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP