Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Analitycy: nie widać oznak poprawy sytuacji JSW

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
08-02-2016 10:04
Analitycy: nie widać oznak poprawy sytuacji JSW
Fot. PTWP

Analitycy Société Générale podtrzymali swoją wcześniejszą rekomendację „sprzedaj” dla akcji JSW i obniżyli cenę docelową do 8 zł za akcję z 10,90 zł. Argumentują, że w najbliższym czasie nie można liczyć na wzrost cen węgla a najprostsze działania restrukturyzacyjne, które mogłyby doprowadzić do obniżki kosztów działalności spółki, już zostały przeprowadzone.

W raporcie przyznano, że JSW zrobiła kawał dobrej roboty jeśli chodzi o redukcję kosztów zatrudnienia podpisując we wrześniu 2015 r. porozumienie z organizacjami związkowymi, które ma doprowadzić do oszczędności w latach 2016-18 w wys. ok. 2 mld zł. W 2015 r. JSW zawarła również porozumienie z obligatariuszami zakładające uzgodnienie do 30 czerwca 2016 r. scenariusza restrukturyzacji zadłużenia JSW i grupy kapitałowej poprzez zawarcie umowy restrukturyzacyjnej. Sukcesem jest także ograniczenie nakładów inwestycyjnych bez zagrożenia dla poziomu wydobycia węgla.
- To jednak nie wystarczy. Choć ceny spotowe wydają się stabilizować, to w pierwszym kwartale 2016 r. benchmark cen węgla koksowego jest na poziomie 81 dolarów za tonę, czyli o 8 dolarów mniejszym niż w czwartym kwartale 2015 r. W najbliższym czasie nie spodziewam się wzrostów cen węgla energetycznego. Ponadto spadające stawki za fracht morski zwiększają atrakcyjność węgla importowanego co było jedną z przyczyn, że podczas strajku w JSW na początku roku 2015 r. regionalni odbiorcy węgla koksującego poradzili sobie bez JSW – mówi Bartłomiej Kubicki, dyrektor, analityk w Société Générale.

Zwraca uwagę, że niskie ceny węgla koksującego i energetycznego zniweczyły wysiłki restrukturyzacyjne JSW i doprowadzą do luki finansowej w roku 2016  (prognozowana EBITDA w wys. 0,6 mld zł i  prognozowane nakłady inwestycyjne w wys. 1,1 mld zł), a prawdopodobnie także w roku 2017 (prognozowana EBITDA 0,8 mld zł i nakłady inwestycyjne 1,1 mld zł) oraz dodatkowe koszty finansowe ponoszone przez spółkę.

- Wątpię w to, że JSW może nadal ograniczać nakłady inwestycyjne bez narażania się na zmniejszenie produkcji węgla. Zbycie części aktywów, jak aktywa energetyczne czy koksowe, może zapewnić JSW kilkaset milionów zł krótkoterminowego finansowania. Ponadto konwersja długu na akcje zmniejszyłaby koszty odsetek i potrzebę spłaty zadłużenia, ale nie pokryje potrzeb finansowych spółki. Dodatkowo, nie zakładam wzrostu cen węgla, perspektywy są w tej kwestii dość pesymistyczne – dodaje Bartłomiej Kubicki.

W jego ocenie obecnie nie są prawdopodobne głębokie cięcia zatrudnienia, ponieważ nie zgodzą się na nie związki zawodowe. Mało prawdopodobne jest także osiągnięcie zysków z prostych działań restrukturyzacyjnych, ponieważ wydaje się, że takie działania już zostały przeprowadzone.

Bartłomiej Kubicki prognozuje, że niezależnie od rozwoju wypadków, upadek JSW raczej nie grozi, ponieważ nie zgodzi się na to większościowy akcjonariusz, czyli Skarb Państwa.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (26)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP