Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Alarm wyje: węgiel na zwałach, gotówki brakuje

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
18-09-2014 11:41
Alarm wyje: węgiel na zwałach, gotówki brakuje
fot. Andrzej Wawok

Nadpodaż węgla na rynku, niska wydajność w polskim górnictwie, brak decyzji co do dalszych działań w sektorze. Niebawem w branży węglowej może być istny dramat. Czy dociera to do polityków?

W pierwszym półroczu br. strata finansowa netto polskiego górnictwa wyniosła 772,3 mln zł. Od stycznia do czerwca br. branża na samej sprzedaży węgla straciła 1,05 mld zł, wobec uzyskanego w pierwszym półroczu ubiegłego roku zysku w wysokości 64 mln zł.
Górnictwo zadłuża się w iście dramatycznym tempie. Na koniec 2012 roku krótkoterminowe zadłużenie górnictwa wynosiło 9,7 mld zł, a w roku 2013 było to już 11,9 mld zł.

W pierwszym półroczu 2014 roku sprzedano węgiel za 9,5 mld zł przy kosztach 10,6 mld zł, natomiast zobowiązania krótkoterminowe przekroczyły 13 mld zł.

Na koniec czerwca br. na zwałach znajdowało się 8,3 mln ton niesprzedanego węgla.

- Nie jesteśmy w stanie finansować wydobycia węgla na zwały - podkreśla Roman Łój, prezes zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego. - Popyt i podaż muszą się zrównoważyć. Polska stała się importerem netto energii elektrycznej. Jeżeli nie skończą się preferencje dla węgla brunatnego, to my nie przetrzymamy - zaznacza prezes KHW.

W drugim kwartale tego roku akumulacja ujemna wyniosła prawie 50 zł na tonie - średni koszt produkcji był na poziomie 319 zł, a cena zbytu około 270 zł - polskie górnictwo stacza się po równi pochyłej.

Ceny węgla w ARA (porty Antwerpia-Rotterdam- Amsterdam) zapewne w dalszym ciągu będą się kształtować na poziomie 72-74 dolarów za tonę. Nie zapowiada się na wzrost cen.

Zdaniem Krzysztofa Tchórzewskiego, posła Prawa i Sprawiedliwości, byłego wiceministra gospodarki, sama Kompania Węglowa potrzebuje około 4 mld zł, żeby mogła odzyskać zdolność konkurencyjną.

- W państwie muszą się wreszcie pojawić decyzje na temat tego, które sektory gospodarki są priorytetowe - podkreśla Krzysztof Tchórzewski. - Wyjściem byłoby tu połączenie z energetyką. Jeżeli państwo nie ma środków, w tym także nie ma środków na uzdrowienie górnictwa, w tym największej spółki, czyli Kompanii Węglowej, to środki na inwestycje w Kompanii mogłyby pójść z nadwyżki z energetyki.

Górnictwu nie pomaga to, że w Europie mamy do czynienia ze zwiększaniem produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.

W Niemczech w pięciu miesiącach tego roku o 30 proc. wzrosła produkcja energii elektrycznej z paneli słonecznych i elektrowni wiatrowych w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.

KOMENTARZE (37)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP