PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Akcyza na węgiel przyniesie znaczny wzrost obciążeń finansowych dla branż energochłonnych

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
21-03-2011 13:38
Akcyza na węgiel przyniesie znaczny wzrost obciążeń finansowych dla branż energochłonnych

- Nie wiadomo, czy podatnikami akcyzy będą producenci - kopalnie, koksownie, czy też dystrybutorzy - mówi dla portalu wnp.pl dr Elżbieta Lis, doradca podatkowy w KSP Legal and Tax Advice.

Coraz większe zainteresowanie budzi problem nałożenia od stycznia 2012 roku akcyzy na węgiel. Proszę przybliżyć naszym Czytelnikom tę kwestię i konsekwencje z niej płynące.

- Od stycznia 2012 roku na węgiel i koks zostanie nałożona akcyza. Wynika to z przepisów wspólnotowych, to jest Dyrektywy Rady 2003/96/WE (tzw. Dyrektywy Energetycznej). Minimalna stawka akcyzy na te wyroby wynikająca z Dyrektywy Energetycznej wynosi 0,15 EUR za GJ w przypadku zastosowania gospodarczego oraz 0,3 EUR za GJ w przypadku zastosowania niegospodarczego.

W Polsce poziom opodatkowania węgla i koksu wskazuje art. 89 ustawy o podatku akcyzowym, zgodnie z którym akcyza na węgiel i koks wynosi 1,28 zł/1 GJ. Jednocześnie zgodnie z art. 163 tej ustawy w okresie do dnia 1 stycznia 2012 roku zwalnia się od akcyzy węgiel i koks przeznaczone do celów opałowych.

Obecnie, poza stawką, ustawa o podatku akcyzowym, ani rozporządzenia wykonawcze nie zawierają żadnych przepisów regulujących sposób opodatkowania węgla i koksu akcyzą. W związku z tym nie wiadomo, czy podatnikami akcyzy będą producenci (kopalnie, koksownie), czy też dystrybutorzy. Póki co nie wiadomo też, czy zostaną wprowadzone jakieś zwolnienia, a jeżeli tak, to jakie będą warunki ich stosowania. Nieznane są obowiązki dokumentacyjne związane z obrotem tymi wyrobami.

A zwolnienia z akcyzy?

- Szczególnie istotne znaczenie w praktyce będzie miał ewentualny zakres zwolnień z akcyzy dla węgla i koksu po 1 stycznia 2012 roku.

Przepisy prawa wspólnotowego przewidują szereg zwolnień w tym zakresie. Przykładowo, zgodnie z Dyrektywą Energetyczną akcyzą nie są objęte wyroby energetyczne w przypadku ich zużycia w następujących sytuacjach: zużycie w celach innych niż opałowe lub napędowe, tzw. podwójnego zastosowania, np. do redukcji chemicznej lub w procesach elektrolitycznych lub metalurgicznych, zużycia w procesach mineralogicznych.

Polski ustawodawca nie zdecydował się jednak dotychczas na implementację powyższych wyłączeń. Przykładowo wskazać można na toczone od lat z fiskusem spory w zakresie opodatkowania akcyzą olejów smarowych.

A zatem, czego należy się spodziewać?

- W konsekwencji należy się spodziewać, że również węgiel i koks wykorzystywane we wskazanych sytuacjach będą obłożone akcyzą. W praktyce będzie to oznaczało znaczny wzrost obciążeń finansowych dla branż energochłonnych, których głównym surowcem jest węgiel lub koks.
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


29 274 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 257 162 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 639 ofert w bazie

2 781 713 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP