PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Akcyza na węgiel przyniesie znaczny wzrost obciążeń finansowych dla branż energochłonnych

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
21-03-2011 13:38
Akcyza na węgiel przyniesie znaczny wzrost obciążeń finansowych dla branż energochłonnych

- Nie wiadomo, czy podatnikami akcyzy będą producenci - kopalnie, koksownie, czy też dystrybutorzy - mówi dla portalu wnp.pl dr Elżbieta Lis, doradca podatkowy w KSP Legal and Tax Advice.

Coraz większe zainteresowanie budzi problem nałożenia od stycznia 2012 roku akcyzy na węgiel. Proszę przybliżyć naszym Czytelnikom tę kwestię i konsekwencje z niej płynące.
- Od stycznia 2012 roku na węgiel i koks zostanie nałożona akcyza. Wynika to z przepisów wspólnotowych, to jest Dyrektywy Rady 2003/96/WE (tzw. Dyrektywy Energetycznej). Minimalna stawka akcyzy na te wyroby wynikająca z Dyrektywy Energetycznej wynosi 0,15 EUR za GJ w przypadku zastosowania gospodarczego oraz 0,3 EUR za GJ w przypadku zastosowania niegospodarczego.

W Polsce poziom opodatkowania węgla i koksu wskazuje art. 89 ustawy o podatku akcyzowym, zgodnie z którym akcyza na węgiel i koks wynosi 1,28 zł/1 GJ. Jednocześnie zgodnie z art. 163 tej ustawy w okresie do dnia 1 stycznia 2012 roku zwalnia się od akcyzy węgiel i koks przeznaczone do celów opałowych.

Obecnie, poza stawką, ustawa o podatku akcyzowym, ani rozporządzenia wykonawcze nie zawierają żadnych przepisów regulujących sposób opodatkowania węgla i koksu akcyzą. W związku z tym nie wiadomo, czy podatnikami akcyzy będą producenci (kopalnie, koksownie), czy też dystrybutorzy. Póki co nie wiadomo też, czy zostaną wprowadzone jakieś zwolnienia, a jeżeli tak, to jakie będą warunki ich stosowania. Nieznane są obowiązki dokumentacyjne związane z obrotem tymi wyrobami.

A zwolnienia z akcyzy?

- Szczególnie istotne znaczenie w praktyce będzie miał ewentualny zakres zwolnień z akcyzy dla węgla i koksu po 1 stycznia 2012 roku.

Przepisy prawa wspólnotowego przewidują szereg zwolnień w tym zakresie. Przykładowo, zgodnie z Dyrektywą Energetyczną akcyzą nie są objęte wyroby energetyczne w przypadku ich zużycia w następujących sytuacjach: zużycie w celach innych niż opałowe lub napędowe, tzw. podwójnego zastosowania, np. do redukcji chemicznej lub w procesach elektrolitycznych lub metalurgicznych, zużycia w procesach mineralogicznych.

Polski ustawodawca nie zdecydował się jednak dotychczas na implementację powyższych wyłączeń. Przykładowo wskazać można na toczone od lat z fiskusem spory w zakresie opodatkowania akcyzą olejów smarowych.

A zatem, czego należy się spodziewać?

- W konsekwencji należy się spodziewać, że również węgiel i koks wykorzystywane we wskazanych sytuacjach będą obłożone akcyzą. W praktyce będzie to oznaczało znaczny wzrost obciążeń finansowych dla branż energochłonnych, których głównym surowcem jest węgiel lub koks.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 506 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP