PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Akcjonariusze JSW zdecydują o wyrażeniu zgody na nabycie certyfikatów Stabilizacyjnego Funduszu Inwestycyjnego

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
08-01-2018 11:27 |  aktualizacja: 08-01-2018 12:08
Akcjonariusze JSW zdecydują o wyrażeniu zgody na nabycie certyfikatów Stabilizacyjnego Funduszu Inwestycyjnego

JSW chce się zabezpieczyć na czasy dekoniunktury, które wcześniej czy później, ale nadejdą.

Fot. PTWP

18 stycznia br. akcjonariusze Jastrzębskiej Spółki Węglowej zdecydują o wyrażeniu zgody na nabycie certyfikatów JSW Stabilizacyjnego Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego za łącznie 1,5 mld zł. Fundusz ma na celu wsparcie bieżącej płynności i ograniczenie wpływu ryzyka zmienności cen węgla i koksu na utrzymanie ciągłości działalności Grupy Kapitałowej JSW.

 • Fundusz zostanie utworzony na czas określony - do dnia 30 grudnia 2024 roku, przy czym okres działalności funduszu może zostać przedłuzżany maksymalnie o 3 lata. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy JSW odbędzie się 18 stycznia.
 • Mechanizm funduszu stabilizacyjnego polega na tym, że w okresach koniunktury na rynkach węgla Jastrzębska Spółka Węglowa będzie odkładać w nim część wypracowanych zysków.
Środki funduszu - wskazano w Jastrzębskim Węglu wydawanym przez Jastrzębską Spółkę Węglową - będą lokowane w płynne aktywa o bardzo wysokim współczynniku bezpieczeństwa, w tym głównie w obligacje Skarbu Państwa, inne skarbowe instrumenty dłużne oraz inne instrumenty, dla których stosowny limit zaangażowania został ściśle określony w polityce inwestycyjnej funduszu.

Mechanizm funduszu stabilizacyjnego polega na tym, że w okresach koniunktury na rynkach węgla Jastrzębska Spółka Węglowa będzie odkładać w nim część wypracowanych zysków. 

Pieniądze wykorzystane zostaną w okresie załamania koniunktury, bądź wtedy, kiedy zagrożona zostanie płynność finansowa spółki. 

Jednocześnie z funduszu czerpać będzie mozżna pieniądze na długo- i średnioterminowe inwestycje o strategicznym znaczeniu dla JSW. Takie inwestycje mogą się między innymi wiązać z rozbudową mocy wydobywczych, zwiększeniem dostępu do złóż, przeróbką węgla oraz produkcją koksu.

Fundusz zostanie utworzony na czas określony - do dnia 30 grudnia 2024 roku, przy czym okres działalności funduszu może zostać przedłużany maksymalnie o 3 lata. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy JSW odbędzie się 18 stycznia.

Czytaj także: JSW ma nową strategię. Kierunek – koks, marża, stabilność, inwestycje

JSW niedawno przedstawiła swoją strategię na lata 2018-2030. Grupa chce skoncentrować się na wydobyciu węgla koksowego dającego najlepsze marże, wykorzystać aktualny boom na rynku światowym i zapewnić warunki do stabilnego rozwoju w warunkach zmiennej koniunktury.
Po dziewięciu miesiącach 2017 roku osiągnęła zysk netto w wysokości 1 791,1 mln zł. W tym samym okresie ubiegłego roku GK JSW odnotowała stratę w wysokości 286,4 mln zł netto. 

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

19 384 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

733 593 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 999 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP